Не би трябвало никой да се страхува от приемането на еврото. Мога да ви кажа кой не се страхува от това. Не се страхува всеки, който като гражданин или фирма е на светло - плаща си данъците, осигурява се на истинската си заплата, подписва реални договори. Това коментира в ефира на Би Ти Ви икономистът Румен Гълъбинов.
Той посочи няколко ползи от влизането ни в еврозоната: трансакционните разходи за купуване и продаване на валута се елиминират; България ще има по-добър кредитен рейтинг; фирмите ще имат по-лесен търговски оборот в чужбина и у нас; България ще влезе "сърцето на съюза"; ще се привлекат чужди инвеститори.
Обмяната на левове в евро в БНБ ще бъде безсрочна, т.е човек може да обмени там старите си пари дори година след приемането на новата валута. Основните точки за обмен ще са банките и банкоматите, които автоматично ще приравняват парите в новата валута. Банките вече дават и извлечения, в които пише наличните суми както в левове, така и в евро.Той обясни, че обмяната на левовете в евро ще стане автоматично за парите, които се държат в банка, и то по фиксирания курс от 1,95. Пенсионерите ще получават пенсиите си в същия размер, отново преизчислено по фиксирания курс. Засега никой не е говорил за промяна на закона, в който е изрично вписан курса на лева към еврото.
От 27 държави членки на Европейския съюз седем не са в еврозоната. Една от тях е Дания, за която е разрешено да отложи приема на еврото, обясни икономистът. Сред останалите държави е България и се смята, че тя е една от най-подготвените държави. Другите са Румъния, Швеция, Унгария, Полша и Чехия.
Формално вече ще изглеждаме като Белгия, Германия, Франция, Холандия, посочи Гълъбинов. Той лично се обяви твърдо за влизане на България в еврозоната и обърна внимание, че настроенията срещу еврото у нас са се засилили след началото на войната в Украйна, преди това повече от 20 години обществото не е имало против да сме част от валутния борд.