Икономика

И основателят на OnlyFans иска да купи TikTok

   
И основателят на OnlyFans иска да купи TikTok

В събота изтича крайния срок, в който онлайн платформата TikTok трябва си намери купувач, ако не иска да бъде забранена в САЩ, а кандидатите продължават да се трупат, предава "Ройтерс".

След като в сряда "Ню Йорк таймс" писа, че Amazon проявяват интерес за да закупят приложението за кратки видеа, сега и консорциум, воден от основателя на OnlyFans Тим Стоукли се включва в надпреварата.

Стартъпът Zoop, управляван от Стоукли, в партньорство с фондацията за криптовалути Hbar Foundation е предложил в последния момент оферта за придобиване на китайското приложение.

Зад двете организации стои "консорциум от инвеститори", но съоснователят на Zoop - Ар Джей Филипс, не пояснява кои са инвеститорите.

За разлика от платформата OnlyFans, която е известна с това, че дава поле за изява най вече на създатели на съдържание за възрастни, Zoop е определян като подходящ за цялото семейство. Приложението отново залага абонаментен модел за създатели на съдържание.

Белият дом вече е бил уведомен за намерението за покупка.

Междувременно от "Ройтерс" цитират свой източник в американското правителство, според когото Amazon е изпратила писмо до вицепрезидента Джей Ди Ванс и министъра на търговията Хауърд Лътник за намерението си да купи TikTok.

Amazon засега не са коментирали темата. Няма коментар все още и от TikTok и нейния собственик ByteDance.

Компанията има сериозни амбиции в областта на платформите за кратки видеа. Тя вече пробва да разработи свое подобно приложение - Inspire, което обаче прекрати съществуването си по-рано тази година.

В момента Amazon притежава платформата за стрийминг на живо Twitch, която закупи през 2014 г., както и сайта за рецензии на книги Goodreads, който закупи през 2013 г. И двете платформи са част от общата стратегия на компанията да изгради жизнеспособна социална мрежа.

Акциите на Amazon се покачиха с около 2% след новината за наддаването за TikTok.

До момента желание да купят TikTok са изразили още фирмата за частни капиталови инвестиции Blackstone, фондът за рискови капитали Andreessen Horowitz, както и компанията Oracle.

В момента съдбата на приложението в САЩ, което е използвано от голям дял от американците, е все още неясна. Миналата година Конгресът на САЩ прие закон, с който поставя пред TikTok ултиматум - да се сдобие с нов, некитайски собственик, или да прекрати операциите си в страната.

Крайният срок за платформата беше 19 януари, но президентът Доналд Тръмп го удължи с още 80 дни. Въпреки това досега от компанията ByteDance не са дали индикации, че искат да продават най-голямото си приложение.


Анкета

Ще свали ли правителството на Росен Желязков влизането на "Величие" в парламента?


Резултати
Видео
Защо резките спирания на магистралата са лоша идея
 18.09.2022 22:09      
Видео
Хазарта: Сбъднах си мечтата да съм на заплата
 16.09.2022 09:14