Унгария озадачи международната общност, след като обяви, че се оттегля от Международния наказателен съд (МНС) и повече няма да признава неговия авторитет на своята територия. Решението на Будапеща дойде в момент, когато там пристигна премиерът на Израел Бенямин Нетаняху, срещу когото има издадена заповед за арест от МНС. Той е дългогодишен приятел и съюзник на крайно консервативния унгарски лидер Виктор Орбан.
В съвместната си реч с израелския си гост Орбан заяви, че правителството му е решило да напусне съда, защото се е превърнал в политически инструмент.
“Тази някога толкова важна институция е превърната в политически инструмент и Унгария не желае да играе каквато и да е роля в това”, заяви унгарецът. От своя страна Нетаняху похвали решението като “смело и принципно” и поздрави Унгария за нейната подкрепа за Израел.
“Това е важно не само за нас, но и за всички демокрации. Необходимо е да се противопоставим на тази корумпирана организация. Унгария няма да е нито първата, нито последната държава, която ще се оттегли от нея”, коментира той.
Посещението на Нетаняху в Будапеща бе първото стъпване на израелския лидер на европейска земя, откакто МНС поиска да бъде арестуван през май 2024 г. Тогава магистратите заявиха, че има основателни причини да се смята, че той носи наказателна отговорност за извършване на военни престъпления и престъпления срещу човечеството. Те включват използване на глада като военно оръжие и преследване и екзекутиране на хора без съд и присъда. Нетаняху определи обвиненията като абсурдни и антисемитски.
“Израел категорично отхвърля абсурдните и фалшиви действия и обвинения от страна на Международния наказателен съд, който е политически пристрастен и дискриминационен орган”, заяви той.
МНС не разполага със собствени правоприлагащи органи, затова разчита на държавите членки да извършват арести и да екстрадират заподозрените в седалището му в нидерландския град Хага. Като страна, подписала Римския статут, с който институцията е създадена през 2002 г., Унгария е длъжна да арестува Нетаняху. Но вместо това той получи топъл прием в Будапеща, където е на четиридневно посещение. На церемония по посрещането в замъка “Буда” в четвъртък той мина по червен килим с Орбан, преди двамата лидери да проведат разговори. Унгария е един от най-големите европейски съюзници на Израел и много нейни граждани подкрепят Тел Авив във войната му срещу “Хамас”. Стикери и плакати в памет на жертвите на терористичната атака от 7 октомври са често срещан знак на съпричастност в унгарската столица.
Държавният секретар на Унгария за международната комуникация и отношения Золтан Ковач заяви, че страната ще започне процеса на изтегляне в съответствие с конституционните и международните ѝ правни задължения. Ако това в действителност стане реалност, централноевропейската държава ще стане единствената членка на ЕС, която не е част от МНС.
Реакцията на блока по отношение на заповедта за ареста на Нетаняху варира. Някои страни, като Ирландия и Испания, заявиха, че ще арестуват израелския лидер, ако той посети територията им. Други, сред които Франция и Германия, дадоха по-предпазливи отговори и поставиха под въпрос дали МНС има юрисдикция над Израел, тъй като Тел Авив не признава неговия авторитет. Нидерландският външен министър Каспър Валдкамп призова Унгария да спазва задълженията си към съда.
“Докато Унгария официално е член на МНС, тя трябва да изпълнява всички свои задължения към него”, каза той.
Повече от 120 държави са подписали Римския статут, но има и някои забележителни изключения: САЩ, Китай, Русия и Саудитска Арабия не са негови членове.