Свят

Две напред, една назад: Тръмп даде заден за митата засега

   
Две напред, една назад: Тръмп даде заден за митата засега

Нов етап в търговската война между Съединените щати и Китай. Президентът Доналд Тръмп отложи с 90 дни прилагането на митата за над 75 държави, но от днес влизат в сила митата, които Вашингтон и Пекин взаимно си наложиха. Вносът на американски стоки в Китай вече се облага с 84%, вместо предварително обявените 34 на сто. Ставката за китайски продукти, внасяни в Съединените щати, скочи до 125%.

Две напред, една назад - Доналд Тръмп отново направи обрат и отложи т.нар. реципрочни мита с 90 дни. Но не за всички и не за всичко. С аргумента, че Китай не проявява уважение спрямо световните пазари президентът на САЩ наложи свръхмита за китайските стоки. Преди да се стигне дотук Тръмп предприе няколко стъпки. Първо наложи на Китай 10-процентни мита, а после още 20 на сто заради фентанила.

С обяснението, че иска да намали търговския дефицит с Китай, миналата седмица Тръмп увеличи ставката до 34%. Пекин отговори също с 34%, но Тръмп добави още 50% мита и така процентите станаха 104. Пекин не се съобрази с ултиматума на американския президент да премахне митата и ги увеличи още до 84%. Няколко часа по-късно Тръмп закова ставката на 125%.

Доналд Тръмп, президент на САЩ: "Китай иска да сключи сделка. Те просто не знаят как да го направят. Те са горди хора. Президентът Си е горд човек. Познавам го много добре. И те не знаят как да го направят".

Според Тръмп над 75 държави са се свързали с неговата администрация, за да предоговорят търговските си отношения и това го е накарало да нареди 90-дневна пауза и съществено намаляване на реципрочните мита по време на този период до 10%. Председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен приветства решението на Тръмп.

Урсула фон дер Лайен, председател на Европейската комисия: "Това е важна стъпка за стабилизиране на световната икономика. Ясните и предвидимите условия са от съществено значение за работата на веригите за търговия и доставки. Митата са данъци и само вредят на бизнеса и потребителите. Ето защо последователно настоявах за споразумение за нулеви мита между Европейския съюз и Съединените щати. Европейският съюз остава готов за конструктивни преговори със Съединените щати за постигане на взаимноизгодна търговия".

Министърът на финансите Скот Бесънт коментира, че финансовите пазари не са фактор за решенията на Тръмп.

Скот Бесънт, министър на финансите на САЩ: "Дължи се на голям брой дисбаланси. С нас се свързаха повече от 75 държави и мисля, че ще стават повече. Всяко решение се взима отделно и президентът Тръмп иска да участва лично. Пазарите разбират и от моя 35-годишен опит мога да кажа, че пазарите винаги са търсели сигурност, а сега имаме повече сигурност".

Пазарите реагираха положително. Индексите в Ню Йорк се повишиха - S&P 500 със 7%, а Nasdaq скочи с повече от 9%. Азиатските борси последваха тенденцията на Уолстрийт и успяха да възстановят част от регистрираните по-рано загуби.

Браян Мълбъри, анализатор: "90-дневната пауза означава, че ще трябва да се справяме само с базовите мита от 10%. Това предполага малко повече сигурност по отношение на цената на стоките и начинът, по който ще изглеждат пазарите. Очевидно въздействието върху потребителите ще е значително по-малко".

Освен базови мита, Тръмп обложи с по 25% вноса на автомобили и автомобилни части и алуминия и стоманата.