Министърът на вътрешните работи Даниел Митов определи внесения от партия МЕЧ и подкрепен от „Възраждане" и „Величие" втори вот на недоверие като опит на опозицията в парламента да блокира влизането на България в еврозоната и работата на парламента и правителството.
Настояванията им за изслушване по различни теми в парламента министърът описа като ненормално за работата на Народното събрание. Според него тези вотове са преувеличени пред факта, че правителството работи от едва три месеца.
"Блокирането на еврозоната, блокирането на работата на парламента, опитът да се превърне парламента в конвент, а не в законодателен орган, който да приема закони, да обсъжда законодателни промени, да приема закони, е очевидната цел на част от опозицията, включително и тези вотове на недоверие. Така че няма някаква тайна какво се опитват да направят с поредния вот на недоверие. Да пускаш вотове за системни провали във външната политика или за корупция, ами те още обществени поръчки не са успели да се пуснат – корупция? Малко преувеличена работа," коментира Митов, цитиран от БНТ.
Той обяви в Сливен, че при добра координация между работата на парламентарните комисии, работата на парламента и работата на изпълнителната власт предлаганите законодателни промени за безопасност на пътя може да се случат сравнително бързо.
Той прогнозира, че една от трудностите, която ще възникне е осигуряването на финансовия и човешки ресурс.
Като едни от най-бързите решения, които могат да се вземат, той посочи отмяната на двустепенното налагане на наказание на пътя и увеличаването на наказанията и глобите.
"Свързването на камерите на общините със системата на МВР това може да стане сравнително бързо, но от там нататък трябва да намерим механизъм за обработка на тези данни, който изисква човешки и финансов ресурс, а това не е лесна задача за решаване. Има много други неща, които могат да се направят. Примерно отмяната на това двустепенно налагане на наказанието на пътя. Увеличаването на самите наказания, на глобите. Може да стане сравнително бързо. Законодателните промени, ако има воля в народните представители и в комисиите това да върви бързо, може да се случи. Така че полицаите да налагат глобите на място, така че да изваждаме автомобили от движение, ако не си е платил глобата. Дисциплината на пътя трябва да стане първа мисъл на шофьора. Тук трябва стане ясно: Пиеш - не караш! Пил ли си - не се качваш на автомобила", заяви вътрешният министър Даниел Митов.