Отпадъци незаконно се депонират във вече запълнените клетки на депо "Садината", което е кражба от държавния бюджет, защото когато зариваш незаконни отпадъци, за които дължиш 55 лева на тон, а не ги плащаш, вече е престъпление. Това заяви на брифинг общинският съветник Ваня Григорова от "БСП за България" на извънредното заседание на Столичния общински съвет (СОС) на тема случващото се в столичното предприятие за третиране на отпадъци.
Григорова каза, че при посещение в завода от БСП са намерили около 4000 тона РДФ (твърдо гориво от отпадъци - бел. ред.) и пластмаса, които никъде не са отбелязани, защото се намираха извън рамките на завода за третиране на отпадъци, което е незаконно. Обяснението беше, че тези отпадъци са констатирани от Регионална инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) и има предписание те да бъдат преместени, каза Григорова. До 9 април отпадъкът трябваше да бъде изнесен към циментовите заводи и топлофикации в страната, а пластмасата трябваше да бъде продадена, допълни тя. По думите й обаче това не се е случило, а отпадъкът е бил изхвърлен в депо "Садината".
Иван Таков заяви, че от БСП все още не са получили ясен отговор какво се случва в завода за отпадъци. Не сме получили данни колко тона са постъпили, колко са рециклирани и излезли от завода, както и какво е количеството на депонираните отпадъци. Таков подчерта, че след по-малко от месец изтичат договорите с фирмите за почистване на града и попита защо още не е насрочен нов конкурс за избор на фирми. Общинският съветник каза още, че няма ясен отговор какво се случва с РДФ инсталацията и съобщи, че по над 20 млн. лв. на година плащат столичани за развозването на софийския РДФ из цялата страна.
Имало десетки на брой проверки от РИОСВ, в които не се отчитали нарушения, каза Таков. Той обърна внимание, че от седмици призовават кмета да покаже констативните протоколи от проверките на РИОСВ. "Искаме да видим какви са констатациите в тях и защо ги крият, след като няма нарушения и проблеми", каза Таков.
Той посочи, че след като не са получили данни, те са си направили техен баланс, според който по подадени данни в завода на входа са влезли 408 582 тона боклук, от тях рециклируемите материали са малко над 14 000 тона, РДФ са 89 000 тона, депонирани са 27 600 тона отпадъци, оползотворени отпадъци, каквото и да значи това 96 000 тона. Накрая остават едни 135 000 тона, които неясно къде отиват, заяви Иван Таков. Той призова да се получи ясен отговор къде са тези 135 000 тона и какви са тези 96 000 тона, които са оползотворени.