Съюзът на артистите скочи на новия министър на културата и техен колега Мариан Бачев. От съсловната организация го обвиниха, че наближават 100 дни от назначението му и ръководеното от него ведомство тъне в "неясно и необяснимо бездействие". От съсловната организация са категорични, че ведомството бездейства във всички сфери на своето управление.Не само държавните културни институти – театри, концертни зали, музеи и галерии не са спирали да работят, но и всички мениджъри на стратегически събития и фестивали, годишнини и международни форуми работят от началото на годината, а вероятността да не се проведе НИЩО от заложеното е огромна. Всекидневно колегите ни от сценичните институти в цялата страна алармират, че са в пълно неведение как да продължават да работят. Яснота за извършване на дейности, проекти, събития, капиталови разходи и развитие на човешкия ресурс няма. Без „биоразнообразието“ на всички участници в културата и изкуството, България ще се превърне в пустинята на културната карта на Европа", посочват от Съюза.
Те посочват, че досега Мариан Бачев е провел една среща с представители на синдикатите и театрите през януари 2025 г. и въпреки заявките, че ще работи активно по актуализиране на методиката и множество други дейности заедно със съсловието, обещаните регулярни срещи не са се състояли.
"Министерство на културата не е пожарна команда, а институция, която създава политики, стратегии и процеси за развиване на културния сектор", посочват още от Съюза на артистите.
Декларацията на екипа на Христо Мутафчиев е провокирана от яснотата, че бюджетът на МК е такъв, че е въпрос на време да влезе в сериозен дефицит. Нещо, което изправя пред неясноти директорите на държавни културни институти, които все още не са наясно с прогнозните си бюджети. Знаят обаче, че голямата цел - влизане в еврозоната, няма да позволи в четвъртото тримесечие на годината държавата да изтръска джобовете и да извади милиони левове, за да дотира сектора.
От Съюза посочват, че под риск са ежегодните, стратегически събития, годишнини, големи културни фестивали и международни форуми, финансирани целево по специална програма в МК, средства, от които те напълно зависят. Неяснотите около средствата, с които ще бъдат субсидирани, бяха поставени като проблем и на заседание на Комисията по културата и медиите в Народното събрание, където Мариан Бачев заяви, че се правят разчети от финансовия отдел на ведомството. Посочи и събитията, които спешно трябва да бъдат финансирани и заяви, че бюджетите им ще бъдат ревизирани. Наши източници твърдят, че става дума за 30-процентно редуциране на парите спрямо предходната година.
От изявлението на министъра пред Комисията става ясно, че тепърва трябва да бъде решена съдбата на сериозни фестивали и събития като наградите Аскеер, Варненско лято, One Dance Festival, Бургас и морето, Златна липа, А to Jazz, Нощ на театрите и други. Затова и Съюзът на артистите посочва, че става дума за "събития, на които им предстои да стартират или вече са започнали (София Филм Фест), обвързани с множество гостувания на артисти, програмация и логистика. Обръщаме внимание, че именно тези събития работят за градската икономика и местния туризъм".
По време заседанието на Комисията по култура в Парламента стана ясно, че
заложената сума за всички тези събития е 2 000 000 лв., 800 000 от тях вече са усвоени, а останалите трябва да чакат, защото екипът на Бачев мъдри нови правила.
"Опитваме се и работим с правна дирекция да нормализираме начина на финансиране на отделните фестивали като вътрешни правила и работа по наредбата", обяви министърът. Именно нерегламентираното раздаване на пари по това перо на Министерство на културата, решавано до този момент от директора на "Сценични изкуства и художествено образование" е пратило в изолация директора Елиянка Михайлова, по наша информация.
От Съюза посочват, че от съсловното сдружение „Български музеи“ също са разочаровани, защото "няма увеличение на основния стандарт на заплащане, той продължава да бъде на 6.49 процента, при искания за 20 или минимум до 10 процента увеличение, за да може да се покрият щетите от инфлацията".
Неяснотите около ангажиментите на културното ведомство изправят пред риск "над 20 000 души да останат без работа и доходи за 2025, които е огромен. Голяма част от нашите колеги, работещи за събития, фестивали и държавни културни институти са хора на свободна практика, чиито доходи зависят изцяло от творческата икономика".
От Съюза посочват липсата на стратегическо мислене на ниво методика на сценичните изкуства, което води до сриване на държавния културен сектор, но това води до срив и в независимия културен сектор. Пренебрегването на тези теми задълбочава проблемите. Това е проблем, който от години подкопава сектора и макар натъмно Мариан Бачев заяви готовност за промяна. Каква ще е тя предстои да разберем. Само ще припомним, че служебният министър на културата Найден Тодоров бе подложен на безпрецедентна атака, именно след като заяви решителност за кардинална промяна в механизмите по финансиране на сектора.
В официалното обръщение от САБ посочват и че Национален фонд „Култура“ не работи "въпреки бързите кадрови смени с партийни кадри и нов Управителен съвет. Няма приета индикативна програма, няма никаква яснота ще има ли финансиращи програми".
На ръба да бъдат ликвидирани са две изключително важни програми по Националния план за възстановяване и устойчивост. Те са "Ново поколение местни политики за култура за големи общини" и "Ново поколение местни политики за малки общини". Сумите само по първата са над 29 млн. лв. и са ключово важни, защото ще подкрепят проекти в дългосрочен план от няколко години. Това позволява на кандидатстващите организации да планират.
За съжаление от отговор на Мариан Бачев на питане от народен представител става ясно, че най-вероятно ще се пристъпи към редуциране на парите в най-добрия случай, а в най-лошия - пълната им загуба.
Защо се стигна до това? Всъщност историята започва с едно официално писмо на вече отстранената директорка Диана Димитрова. Тя сигнализира, че Управителният съвет трябва да се събере, за да разгледа двете програми и да им бъде даден старт за кандидатстване. Вместо задвижване на процедурата тя получава честитка за отстраняване.
На нейно място, както ви съобщихме първи, бе назначен активистът на ИТН Красимир Димитров. Важното заседание, с което да бъдат спасени парите от Националния план за въстановяване и устойчивост е насрочен в първите дни на март. Това е последната дата, в която важните са сектора средства могат да бъдат принесат спасени. Екипът на НФК е изготвил условията за кандидатстване и всичко на пръв поглед е наред. Вместо това в последните минути преди насрочената онлайн среща на 5 март, министърът на културата Мариан Бачев я отменя.
Малката надежда, че има възможност да се спаси внушителната като инвестиции в сектора програма е, че вицепремиерът Томислав Дончев не я посочи в правителственото решение кои инвестиционни програми по НПВУ отпадат или ще се водят преговори с Брюксел за пренасочването им.
Дали обаче Бачев има мускули да я реализира е въпрос на желание или на административни оправдания.