Според банкера Левон Хампарцумян българите в момента живеят най-богато в историята, като това се дължи до голяма степен на собствените им усилия. Той коментира проблема със социалното неравенство в интервю за Нова телевизия.
"Това, че бедните стават все по-бедни, а богатите богатеят, е фундаментален проблем. През 90-те години съотношението между бедни и богати беше почти като в Германия, т.е. имаше много тъничка прослойка от богати. В последните 30 години тази ножица се отвори", посочи Хампарцумян.
Според него решението не е в декрети или завист, а в подпомагане на средната класа, бизнеса и образованието. Той подчерта, че квалифицираната работна ръка може да изисква по-добро заплащане.
В дискусията се включи и Поли Карастоянова, която отбеляза, че в обществото се наблюдават паралелни процеси. От една страна хората потребяват все повече ненужни вещи, а от друга - търсят нови възможности за инвестиции като колекционерски вина и дизайнерски чанти. Същевременно тече процес на икономическа и финансова нестабилност.
Кузман Илиев разкритикува влиянието на политиката върху разликата между бедни и богати. "Вече държавата взима половината от това, което ние сме произвели и го харчи политически. 45% преразпределя от БВП", коментира той. Според Илиев, почти няма обществена поръчка, която да не е предварително уредена, което води до концентрация на средства в определени кръгове.
Относно влизането в еврозоната, Хампарцумян смята, че това е от полза за икономически активните хора. "Ако не влезем в еврозоната, водим със себе си рискове. Валутният борд е закон. Утре някакви щураци ще превземат властта и утре борда го няма", предупреди банкерът.
Илиев допълни, че България няма паричен суверенитет и трябва спешно да създаде фонд като този в Норвегия, който да включва пари, злато и суровини, за да се подготви за евентуални кризи.