Един от най-големите товарни кораби в света за първи път пристигна на „Пристанище Варна“. Той е от клас Panamax и достави 58 000 тона рапица в България. Дължината му е 229.00 метра, а ширината - 32,26 метра, като плава под флага на Хонконг. Предстои разтоварване на стоката в рамките на 10 дни, обяви пред журналисти във Варна Пламен Димиев от „Олива“ АД.
Товарът идва от Канада и е предназначен за най-големия преработвател на маслодайни култури у нас – „Олива“ АД. Рапицата е произведена в Канада и ще влезе за преработка в заводите на българското предприятие. Вносът се осъществява оттам заради липсата на суровина у нас и ограниченията за импорт от Украйна, коментира Димиев.
В настоящата стопанска година, поради лошата реколта от слънчоглед, местната преработвателна индустрия с капацитет 4 милиона тона, или двукратно превишаващ реколтата на България, беше принудена да се насочи към внос на заместващи маслодайни култури. Предвид на практическата невъзможност за внос на слънчоглед от Украйна заради неработещия лицензионен режим, одобрен от българското правителство, на местните преработватели се наложи да търсят източници на суровина извън Европа, обясни Пламен Димиев.
Общият внос на рапица в България за стопанска година 2024/2025 до момента е 314 000 тона, по данни на МЗХ. Активният внос на рапица от местните преработватели е с цел да запълнят производствените си програми до края на стопанската година.
Цялата внесена рапица се преработва и изнася от България като крайни продукти – сурово рапично олио, рапичен шрот и биодизел, произведен от рапично олио, увеличавайки с това брутния национален продукт.
В България мощностите за преработване за слънчоглед в олио, белено семе и шрот са за над 4 млн. тона на година, а дори и в най-добрите земеделски години годишното производство на слънчоглед у нас никога не е било достатъчно за уплътняването им – то е около 2 - 2.2 млн. т. Затова преработвателите внасят слънчоглед от други държави – предимно от Украйна, която е най-големият производител в света.
Преди забраните за внос, България беше в топ 5 на преработвателите на слънчоглед и износители в света. Сега тези позиции са загубени. Загубени са и десетки милиони евро приходи, които иначе се влагаха и се харчеха в България.