Икономика

Митата на Тръмп тласкат към нещо по-лошо от рецесия

   
Митата на Тръмп тласкат към нещо по-лошо от рецесия

Последиците от търговската политика на президента на САЩ Доналд Тръмп са довели страната на прага на ресеция, а и дори по-лошо.

За това предупреди милиардерът Рей Далио, който е създател на най-големия хедж фонд в света - “Бриджуотър Асоусиътс”. “Сега сме в момент на вземане на решение и сме много близо до рецесия. И се страхувам, че ще се случи нещо по-лошо от рецесия, ако не направим правилния избор”, коментира Далио.

Обикновено рецесията е спад на БВП за поне две последователни тримесечия, обясни още милиардерът, като допълни, че според него САЩ са изправени пред нещо по-сложно:

“Има колапс на паричната система”

Далио предупреди и за “дълбоки промени” както в Америка, така и в глобалния ред, сравнявайки настоящето, в което живеем, с 30-те години на миналия век.

С налагането на мита Тръмп се надява да върне производството обратно в САЩ. Експерти обаче смятат, че щетите от агресивна търговска политика са повече от ползите.

Икономистката Сюзън Хелпер обясни, че Втората световна война води до скок на американския производствен капацитет. Причината - средната класа в САЩ нараства и почва да харчи повече за коли и домакински уреди. След 50-те обаче производството намалява. Една от причините е, че американците са станали по-богати и харчат парите си за пътувания, ресторанти и здравеопазване. В същото време по-слабо развитите страни, където разходите за труд са ниски, развиват продукцията си, а САЩ решават да внасят стоки от тях.

През 80-те и 90-те американските производители все по-трудно се конкурират на пазара, но повратната точка е през 2001 г. Тогава Китай влиза в Световната търговска организация и вече има достъп до глобалния пазар. Според данните производството е било 35% от работните места в американския частен сектор през 50-те, докато днес е едва до 9,4%. Икономисти посочват, че увеличените разходи на американците от новите мита в крайна сметка ще доведат до по-малко харчене. Така някои производители реално ще се възползват от митата, но повечето американци ще бъдат на загуба.

Тръмп, изглежда, не намира изобщо политиката си за опасна и обяви поредните мита, които скоро ще въведе. Става дума за облагане на полупроводници, които “може да влязат в сила скоро”. Мита и за лекарствата ще влязат в сила “много бързо”, закани се републиканецът, но не уточни колко процента ще бъдат.

Доклад на Международния валутен фонд предупреди, че големи геополитически рискови фактори ще доведат до спад на акциите и пазарна нестабилност. Въпреки че никъде не се споменава Тръмп, сценарият, който описва МВФ, вече се случи на борсите преди 90-дневната пауза на митата.