Новини

ДПС на Ахмед Доган напуска управляващото мнозинство

   


„Демокрация, права и свободи” - ДПС напуска управляващото мнозинство. 

„ДПС беше поканено в управленското мнозинство като национално отговорна партия с ясни цели. Да гарантира политическа стабилност след продължителната криза и да допринесе за разграждане на модела „Пеевски”, превърнал институциите в инструмент на зависимости, корупция, безнаказаност. Днес, с мотивите, с които влязохме тогава, напускаме това мнозинство”, обявиха от формацията около Ахмед Доган.

„Вместо демонтаж на този порочен модел, през последните месеци ставаме свидетели на неговото утвърждаване. Държавните институции продължават да се използват за репресии. Съдебната система е все по-зависима. А корупцията и контрабандата процъфтяват”, считат от ДПС-ДПС.

„Въпреки нашите последователни призиви и настояване за спазване на подписаното Споразумение за съвместно управление и открито и равнопоставено отношение между партньорите, за съжаление, от ГЕРБ, БСП и „Има такъв народ”, изоставиха „санитарния кордон” и категорично демонстрират, че обслужват интересите на един - санкционирания по глобален закон Делян Пеевски, който еднолично управлява Министерски съвет”, допълниха от формацията.

„Водени от отговорността пред българските граждани и нашите избиратели, заявяваме ясно, че повече не можем и няма да подкрепяме мнозинството, което продължава и развива модела на задкулисие, корупция и институционален произвол. ДПС ще продължи да подкрепя важните за страната законопроекти и политики в интерес на обществото. Но и още утре ще предложи да влезе в дневния ред на Народното събрание създаване на временна парламентарна комисия за установяване на всички факти и обстоятелства за ролята на Делян Пеевски в съдебната система и търговията с влияние през държавния бюджет”, е позицията на ДПС-ДПС.

От формацията ще обсъдят дали да подкрепят предстоящия вот на недовере на тема корупция. „ДПС остава вярна на принципите на демокрацията, на върховенството на закона и на отговорността пред българските граждани”, заключиха от групата.

 

► 14 януари - Стана ясно, че парламентарната група на „Демокрация, права и свободи” - ДПС ще подкрепя правителство на ГЕРБ-СДС, „БСП-Обединена левица” и „Има такъв народ” като част от формирането на парламентарно мнозинство. Беше подписано Споразумение за управление и се създаде Съвет за съвместно управление, на който да се взимат важните решения.

► 26 февруари - Напрежение сред управляващите заради Съвета за съвместно управление. От „Демокрация, права и свободи” - ДПС обявиха, че са готови да поискат смяна на председателя на Съвета за съвместно управление Костадин Ангелов. Посочената от тях причина тогава беше „неправилното функциониране на Съвета”.

​► 28 февруари - Постовете във втория ешелон на властта скараха управляващото мнозинство. Напрежение се породи заради избора на заместник-министри и шефове на регулаторите. Възникна въпросът трябва ли „Демокрация, права и свободи” - ДПС да има свои назначения. Според лидера на ГЕРБ-СДС Бойко Борисов те са заявили подкрепа за управлението, без да искат постове в замяна. После обаче настоявали за няколко министерства, областни управители и регулатори. Лидерът на ДПС-ДПС Джевдет Чакъров уточни, че във втория ешелон на властта всички партньори трябва да имат свои представители.

 6 март - Трите партии в коалицията обвиниха ДПС-ДПС, че работи за предсрочни избори. Гласуването на бюджета доведе до ескалация на напрежението в управляващото мнозинство. Причина се оказа подкрепата на „ДПС - Ново начало” на Делян Пеевски за бюджета на управляващите. Заради това депутатите около Ахмед Доган излязоха с декларация, в която изразиха съмнения в задкулисни договорки в мнозинството и Пеевски.

► 27 март - Нов трус в управлението. Поводът за ескалация на напрежението бяха назначенията в регулаторите. Кандидатът на „Демокрация, права и свободи” - ДПС Ердоан Ахмедов не получи подкрепа за член на Фискалния съвет. От ДПС-ДПС обясниха, че ще решат дали да продължат да бъдат част от управляващото мнозинство. 

► 1 април - „Демокрация за права и свободи” - ДПС реши да остане в управлението и да подкрепя кабинета „Желязков”, но под условие. Тогава стана ясно, че парламентарната група ще подкрепя управлението, докато бъде получен конвергентният доклад за приемането на България в еврозоната.