Държавният секретар на САЩ Марко Рубио и специалният пратеник Стив Уиткоф ще пътуват до Париж по-късно тази седмица за разговори по повод Украйна и по-широка трансатлантическа координация, предава БГНЕС.
Очаква се Уиткоф да се срещне директно с френския президент Еманюел Макрон, докато Рубио ще проведе отделни разговори с френския външен министър Жан-Ноел Баро. След срещите се планира Рубио да отпътува за Африка, съобщи „Политико“.
Посещението идва покрай срещата на Уиткоф с руския президент Владимир Путин на 11 април в Санкт Петербург.
Съобщава се, че разговорите са били съсредоточени върху потенциалното прекратяване на огъня в Украйна, като по-късно Виткоф определи дискусията като „убедителна“.
Уиткоф заяви, че двете страни са проучили възможна сделка, съсредоточена върху статута на „така наречените пет територии“.
Макар че Уиткоф не назова пряко териториите, той изглежда имаше предвид Крим, незаконно анексиран от Русия през 2014 г., и частично окупираните Донецка, Луганска, Запорожка и Херсонска област. Москва обяви анексирането на последните четири региона през 2022 г.
„Това мирно споразумение се отнася за тези така наречени пет територии. Но в него има много повече. Мисля, че може би сме на прага на нещо, което ще бъде много важно за света като цяло“, каза той.
Франция е начело на европейския натиск за по-силни гаранции за сигурността на Украйна, включително разполагането на така наречените „сили за увереност“ в случай на спиране на военните действия.
Макрон публично подкрепи идеята за изпращане на европейски войски в Украйна - не за бойни действия, а за подпомагане на обучението на силите, възстановяването на инфраструктурата и укрепването на стабилността по поречието на река Днепър, далеч от фронтовата линия.
Силите за сигурност, предложени за първи път от министър-председателя на Обединеното кралство Кир Стармър в началото на март, са подкрепени от „коалиция на желаещите“, включваща около 30 държави, шест от които изразиха готовност да изпратят свои войски.