1000 полицаи, данъчни и митнически служители извършиха 200 обиски в 10 страни, сред които и България, като част от акция, ръководена от Европейската прокуратура в Берлин и Вилнюс.
Става дума за разследване на престъпна организация, занимаваща се с внос на повредени коли от Съединените щати и тяхната препродажба след козметичен ремонт при избягване на митническо облагане и ДДС.
Разследването с кодовото име "Ненаситните", се простира от Съединените щати до Русия, с връзки към Канада, Унгария, Ирландия и Обединеното кралство, както и 11 страни-членки на ЕС, сред които България и Румъния. До момента 10 заподозрени са арестувани, в т.ч. и литовски гражданин, един от вероятните ръководители на криминалната схема. Още 18 заподозрени са задържани за разпит, всички от Литва. Разследват и ключови заподозрени с руска националност.
Организацията е ползвала американски пазари за повредени коли при инциденти, които често се продават на търг или се разглобяват за скрап. Тя е купувала огромни количества от тях от американски застрахователни компании на търгове и после ги е превозвала с кораби до ЕС. Групата е използвала мрежа от фиктивни фирми и фалшиви фактури, за да прикрие произхода на колите, така че те са пристигали в ЕС с неясен търговски произход. Докарвани са били на различни пристанища, в т.ч. Антверпен, Бремерхавен, Клайпеда и Ротердам. За да избегнат значителна част от митата, извършителите са представяли фалшиви фактури на митническите власти, като са декларирали далеч по-ниска стойност от тази, върху която са плащали налозите. След това те били транспортирани по суша до Литва за ремонт в сервизи. Според доказателствата обаче, ремонтите са били повърхностни, за да изглеждат като нови и да преминат през необходимите технически процедури за сертифициране. След това били продавани на крайни потребители в Германия и други страни от ЕС, на които е казвано, че никога не са претърпявали инциденти или са напълно ремонтирани. Най-евтините от тях били продавани в Източна Европа.
В Литва членовете на групата вероятно са използвали литовски компании за изпиране на печалби от измами с ДДС и плащания в брой от клиентите. В резултат на разследването е открита литовска клетка на престъпната организирана група, създадена през 2020-та година и ръководена от задържания литовски гражданин. Тя е използвала фирми в други страни, в т.ч. и България, за да прикрива истинския оборот от търговията.