Новини

Кабинетът Желязков оцеля след втория вот на недоверие

   
Кабинетът Желязков оцеля след втория вот на недоверие

Кабинетът „Желязков" оцеля и след втория вот на недоверие. Вносителите му са партиите МЕЧ, „Възраждане" и „Величие", а основен мотив беше корупцията. Гласуването се проведе 24 часа след дебатите. В първото гласуване участие взеха 202 народни представители. От тях „за" бяха 71, а „против" - 131. Стигна се и до прегласуване по искане на Хайрие Садъков. В него се включиха 202 депутати, като 72 се обявиха „за" предложението, а 130 бяха „против".

„Обяснението, че тези два вота не са променили нищо е само за пред публиката. Истината е че този вот смени изцяло конфигурацията мнозинството в парламента. Ако ДПС на Доган отпадна да подкрепя правителството, то на негово място застанаха ДПС на Пеевски и ПП-ДБ. Само преди ден Борисов пред медиите благодари публично на ПП-ДБ, че няма да гласуват вота на недоверие. Вотовете променят всичко", заяви депутатът от „Възраждане" Цончо Ганев от трибуната минути след гласуването.

„Както ви казах - загуба на време, отново неуспех и така ше бъде", заяви лидерът на „ДПС - Ново начало" Делян Пеевски относно вота на недоверие.

„Както се очакваше вотът има неизненадващ резултат. Това не ни обезсърчава, защото видяхме съвсем нова ситуация. В парламента имаме ново мнозинство начело с Пеевски. Той на практика контролира и кворума. Ние от „Възраждане" не се регистрираме за него. Тоест, единствените, които го крепят са ПП-ДБ и Пеевски. Това е показателно за тяхната тясна симбиоза. Ще има трети вот. Имаме изключително много теми. Най-належащите са „енергетика" и „вътрешна сигурност". Няма ресор в държавата, който да не е тотално прогнил и деградирал. Бюджетът не се изпълнява още по време на първото тримесечие. В края на годината ни очаква дефицит от 10 процента", заяви лидерът на „Възраждане" Костадин Костадинов.

Според него „правителството с идеята да вкара България в еврозоната я тика към фалит".

И поясни, че за третия вот ще има консултации с други опозиционни партии.

„Ще включим ДПС на Доган. ПП-ДБ няма да ги търсим, защото са част от управлението", допълни той.

По-рано лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов заяви, че e уверен за резултата от вота.

„4 юни се оказва много важна дата - тогава ще излезе конвергентният доклад. Според Евростат покриваме критериите за инфлацията. Нищо не може да ме отклони от пътя да ни вкарам в еврозоната. Реперите напред са много ясни за нас - еврото, ПВУ, борба с корупцията, законопроектите, които трябва се приемат. Толкова сме концентрирани върху тези теми, че нищо не може да ни отклони. Благодарих на ПП-ДБ, че няма да се включат в подкрепата на вота. След като подкрепят еврозоната, не могат да действат с "Възраждане", МЕЧ и "Величие", заяви той.

Именно заради еврозоната от ПП-ДБ обявиха че няма да подкрепят вота, но след доклада ще внесат свой.

„Не е въпросът дали трябва да се направи вот на недоверие на тема "Борба с корупцията", а кога. Всъщност влизането на България в еврозоната е едно от най-силните антикорупционни неща, които страната може да направи", посочи депутатът от ПП-ДБ Венко Сабрутев.

„Нека да внесат и да обяснят на своите евроатлантически партньори, да отидат при европейските посланици в посолството и да кажат, че искат да свалят правителството на ГЕРБ", отвърна Борисов.

Категорична подкрепа кабинетът има от „ДПС-Ново начало".

„Аз подкрепям това правителството да прави добри неща за хората. Ние в кабинета не участваме и няма да участваме. Искаме да работят за хората", категоричен беше лидерът на формацията Делян Пеевски.