Свят

Русия вече не смята талибаните за терористи

   

  google

Върховният съд на Русия отмени наложена забрана на талибаните в Афганистан, които преди повече от две десетилетия бяха обявени за терористична организацията от Москва, предаде Асошиейтед прес, съобщи БТА.

Този ход представлява дипломатическа победа за талибаните, които през 2003 г. бяха включени в списъка на Москва с терористични организации и това, съгласно руското законодателство, направи всеки вид контакт с тях наказуем.

В същото време делегации на талибаните присъстваха на различни форуми, организирани от Русия, тъй като Москва се опитва да позиционира себе си като регионален посредник на властта.

Решението на съда по искане на Главната прокуратура последва приемането през миналата година на закон, предвиждащ официалното обявяване на талибаните за терористична организация да може да бъде отменено.

Съветският съюз води 10-годишна война в Афганистан (1979-1989 г.), която приключва с изтеглянето на съветските войски. Напоследък обаче руски официални представители подчертават необходимостта от взаимодействие с талибаните, за да се помогне стабилизирането на Афганистан.

През последните години централноазиатските държави Казахстан и Киргизстан извадиха талибаните от списъка си с терористични организации. Талибаните завзеха отново властта в Афганистан през август 2021 г., когато водените от САЩ войски на НАТО се изтеглиха от страната след продължилата две десетилетия война.

Първоначално талибаните обещаха по-умерено управление, отколкото по време на първия си период на власт от 1996 г. до 2001 г., но скоро след това започнаха да налагат ограничения на жените и момичетата. На жените бе забранено да работят в повечето професионални сфери, а също на обществени места, включително паркове, бани и спортни зали, а на момичетата бе забранено да продължат обучението си след шести клас, припомня АП.

Предприетите мерки изолираха талибаните от международната сцена, въпреки че те установиха дипломатически отношения с държави като Китай и Обединените арабски емирства.

Тази години ООН поднови призива си към талибаните да отменят наложените забрани. Декретите на талибаните, ограничаващи правата на жените и момичетата, се отразиха и на предоставянето на чуждестранна помощ за страната. Талибаните също така върнаха строгото си тълкуване на шериата, ислямското право, включително извършването на публични екзекуции.

Някои от талибаните искат по-голямо взаимодействие с международната общност и отказ от по-суровите политики, за да привлекат повече външна подкрепа. През последните месеци, при администрацията на президента на САЩ Доналд Тръмп, се наблюдава засилен ангажимент между Вашингтон и талибаните, най-вече във връзка с размяната и освобождаването на затворници.