Редица католически държави по света обявиха траур по повод смъртта на папа Франциск. Световните лидери изразиха съболезнованията си, като подчертаха смелото му лидерство, смирението и неуморната му борба за по-добър свят.
Бразилия, в която живее най-голямата католическа общност в света, както и родината на папата - Аржентина, обявиха седемдневен траур. Поклонници присъстваха на службите в цялата страна, за да се молят за покойния понтифик, който почина във Ватикана на 88-годишна възраст.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп нареди американските знамена на обществените сгради в цялата страна да бъдат спуснати наполовина в знак на траур за папа Франциск, когото той определи като "добър човек, който е работил усилено".
Испания обяви тридневен траур. В цял свят се проведоха заупокойни литургии, на които присъстваха милиони католици. Mинистърът на правосъдието Феликс Боланьос, който отговаря и за отношенията на правителството с Църквата, обяви трите дни траур и изрази скръбта и съболезнованията на изпълнителната власт в институционална декларация в двореца „Монклоа“.
Населеният предимно с католици Източен Тимор ще обяви седмица на траур, считано от 22 април, съобщи президентът Жозе Рамос-Орта.
Емблематични сгради по света също отбелязаха смъртта на папата. Затъмнена беше Айфеловата кула в Париж. Камбаните на катедралата "Нотр Дам" пък удариха 88 пъти. "Емпайър Стейт Билдинг" в Ню Йорк грейна в златно и бяло.
Френският президент Еманюел Макрон отбеляза, че папа Франциск винаги е бил на страната на най-уязвимите и най-крехките.
„Той умееше да дарява надежда, да облекчава страданията чрез молитви и да гради единство. Молеше се за мир в Украйна и за украинците," припомни украинският президент Володимир Зеленски.
Руският президент Владимир Путин нарече покойния папа "защитник на хуманизма и човечността" и похвали усилията му за насърчаване на диалога между православната и католическата църква.
В световен мащаб около 1,4 млрд. души са част от Католическата църква, сочат официалните данни.
„Няма думи. Това е нещо, което къса сърцата ни и се чувстваме тъжни, защото вече ни липсва, но в същото време Бог ни дава вяра и вярваме, че той вече е на небето“, посочи жителката на Лос Анджелис Мария Де Росарио Гудено.
„Той остава близо до цялото човечество. Можем да си спомним колко много е направил папа Франциск за бедните, мигрантите и лишените от свобода. Последното му излизане от Ватикана беше, за да посети лишените от свобода в затвора Regina Coeli в Рим“, припомни апостолическият нунций в Колумбия Монсиньор Паоло Рудели.