Свят

Зеленски в Южна Африка в търсене на нови съюзници

   


Украинският президент Володимир Зеленски пристигна в Република Южна Африка (РЮА) за среща с южноафриканския си колега Сирил Рамапоса. Това е първото официално посещение на Зеленски на континента от началото на мандата му през 2019 г. и е знак за сериозен напредък в отношенията между двете държави, които доскоро бяха обтегнати.

„Важно е да постигнем колкото се може по-голям напредък в осигуряването на достоен мир. Работим за привличането на страните от Г-20 в дипломатическите усилия. Очакваме с нетърпение практическото участие на Южна Африка в международната коалиция за връщането на хилядите украински деца, отвлечени от Русия. Определено ще засилим нашите културни и образователни връзки“, се казва в публикация на Зеленски в платформата „Х“.

Посещението се тълкува като дипломатически пробив в усилията на Украйна да ограничи нарастващото влияние на Русия в Африка.

„Сигурен съм, че Русия ще бъде раздразнена от визитата, но не мисля, че може да направи много по въпроса“, заяви Стивън Грузд от южноафриканския Институт за международни отношения пред Би Би Си.

След началото на пълномащабната война през 2022 г. много африкански държави отказаха да осъдят руската агресия. В отговор Украйна започна да разширява дипломатическото си присъствие на континента – от 10 на 20 посолства за последните три години.

„Украйна пренебрегваше Африка във външната си политика, но това вече се променя. Въпросът е, че континентът е пренаселен дипломатически – Русия, Китай, Турция и ОАЕ също се борят за влияние“, каза още Грузд.

Посещението идва в ключов момент, след като отношенията между Киев и Вашингтон се влошиха.

„Украйна се нуждае от всякаква международна легитимност – не само в Европа. Войните не се печелят само на бойното поле, а и в съда на световното обществено мнение“, коментира проф. Сипамандла Зонди от Университета в Йоханесбург.

Южноафриканският президент Сирил Рамафоса също има полза от визитата, тъй като страната му се намира под силен дипломатически натиск от администрацията на Тръмп. Според него визитата е част от усилията му да изгради образ на посредник за мир.

„И двамата (с Путин) потвърдихме силните двустранни отношения между страните ни и се ангажирахме да работим за мирно решение на конфликта“, написа Рамафоса в социалната мрежа „X“.

През 2023 г. той вече се опита да посредничи между Москва и Киев, като водеше африканска делегация в двете столици. Инициативата тогава дойде на фона на обвинения от страна на САЩ, че Южна Африка е доставяла оръжие на Русия – нещо, което по-късно не бе потвърдено от съдебното разследване.