Новини

След среща с Ангели на пътя Сарафов нареди следователи да поемат забавените дела за убити в катастрофи

   
След среща с Ангели на пътя Сарафов нареди следователи да поемат забавените дела за убити в катастрофи

Следователи от националното следствие ще поемат забавени дела за смърт на пътя. Това стана ясно след близо двучасова среща на и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов с родители на загинали деца и младежи, обединени в “Ангели на пътя”. На разговора по тяхна инициатива са били обсъдени и конкретни разследвания. Именно в тази връзка Сарафов е уверил родителите, че някои от делата ще ги поемат следователите. Така например разследването за смъртта на 12-годишната Сияна вече се води от националното следствие. (Какво написа бащата на детето до Сарафов, виж по-долу б.р.)

На разговора и.ф. главният прокурор е описал и мерките, които прокуратурата предприема по отношение на делата за катастрофи със смърт. Той е уверил родителите, че тези разследвания са приоритетни за държавното обвинение. Миналата седмица Сарафов разпореди на петте апелативни прокуратури в страната до края на май да му представят доклади за причините, които бавят делата. Както и описание на всички спрени досъдебни производства.

На срещата с “Ангели на пътя” в Съдебната палата са били още зам.-главната прокурорка Ваня Стефанова и Николай Георгиев, шеф на отдел във Върховната прокуратура. Всички участници са били на мнение, че разследването трябва да се подобри. Обвинител №1 е казал, че наред със системното и засилено обучение на разследващите органи трябва да се работи и за тяхната специализация.

Друг ключов приоритет на държавата следва да бъде осигуряването на качествени, професионални и бързи експертизи, включително установяване дали пътните настилки отговарят на изискванията. Както и актуализиране на законите, за да се налагат по-строги наказания за извършителите на престъпления на пътя и засилване на превенцията. От “Ангели на пътя” неведнъж са изразявали възмущението си, че шофьорите, причинили смърт, получават условни присъди само защото са с чисто съдебно минало например. Затова сега те са подкрепили действията на прокуратурата да се повдигат обвинения за умишлено престъпление на водачи, убили на пътя след употреба на алкохол или наркотици. Въпреки че в Назателния кодекс има текст за умишлено причиняване на смърт при катастрофа, той почти не се прилага. Масовото обвинение е за причиняване на смърт по непредпазливост.

От “Ангели на пътя” призоваха и за въвеждане на трайната практика за отнемане на книжките на водачите, които се разследват за причиняване на тежки катастрофи при шофиране с много над разрешената скорост например.

Николай Попов
Николай Попов 

Бащата на Сияна в писмо до обвинител №1: Тежки присъди не само за водача, но и за “частни и държавни служители”

Сияна
Сияна 

Смъртта на Сияна не е инцидент. Тя е следствие и публична екзекуция! Следствие от бездействие, от корупция, от системна липса на морал и отговорност. Това написа в писмо до и.ф. главният прокурор Борислав Сарафов бащата на Сияна Николай Попов. Той му благодари, че делото е поето от Националната следствена служба, и обясни, че останал с много добри впечатления от професионализма и почтеността на следователите, които работят по случая.

Това даде надежда, че истината ще излезе наяве, че справедливостта може да бъде повече от празна дума, казва Николай Попов.

Досъдебното производство за смъртта на 12-годишното дете беше разделено на две, за да не губи време и да върви бързо. От една страна, се разследва водачът на тира, а от друга, се проучва вината на длъжностни лица от АПИ.

Но истината не свършва с шофьора. Истината води към тези, които с години неглижират сигналите за опасния участък от пътя I-3 София - Плевен - Русе. Води към институциите, които нехаят за качеството на пътната настилка, към отговорните служители и фирми, които поставят евтини и опасни материали в ремонтираните участъци, застрашаващи живота на всички нас, обръща внимание бащата на Сияна.

Попов припомня, че само тази година още двама души са загинали на същото място. И че скорошни експертизи показали, че новата настилка е с “толкова лошо качество, че сцеплението ѝ е по-ниско от това на старата”. Това е престъпно. И тя убива. Не символично. Буквално. Време е за истинска промяна.

Време е законът и прилагането му да отговарят на реалността. Да бъде потърсена наказателна отговорност не само за шофьорите, но и за онези държавни и частни служители, които съзнателно застрашават живота на хората по пътищата. Време е за по-тежки присъди при убийства на пътя. Време е смъртта на деца да бъде третирана със същата тежест, с която се преживява - като безвъзвратна, като опустошителна, като най-тежкото престъпление, пише още Николай Попов.