Новини

Светла събота е. Какви са традициите и обичаите

   
Светла събота е. Какви са традициите и обичаите

Светла събота е – шестият ден след Великден. На този ден църквата почита свети Йоан Кръстител.

Св. Йоан Кръстител, известен и като Йоан Предтеча, е предшественик на Исус Христос. Според Евангелието именно Йоан предсказва идването на месията (на Христа). Това обяснява и почитта, която му се отдава в Светлата седмица след Великден.

Вярващите се събират в храмовете, за да прославят отново Възкресението Христово и да благодарят на Бога за дара на новия живот.

Традиционно в Светла събота се провеждат религиозни шествия, бият камбани. Всичко това е отражение на радостта за Христос, който успял да победи смъртта.

Тъй като съботният ден е посветен на мъртвите, хората раздават просфорки и червени яйца в памет на наскоро починали близки.

През този ден жените не бива да мият и да перат, за да не люти сапунената пяна в очите на умрелите. Също така не кроят и не шият дрехи.

През цялата Светла седмица не се венчава в храмовете, защото празничните дни са посветени на Христовото възкресение.

Седмицата е наричана още и Томина неделя. Свързана е с името на Тома – един  от 12-те апостоли на Иисус, който не повярвал на Христовото Възкресение.

Когато мълвата се разчула за изчезналото тяло господне, само апостол Тома не повярвал и пожелал да пипне раните от гвоздеите на Иисус, за да се убеди във възкръсването му. След като Христос му се явил, той сам се убедил в истината. Оттогава остава и изразът „Тома неверни“, а денят – Томина неделя.

Православните християни се поздравяват с „Христос воскресе“ до Възнесение, спазва се 40 дни.