Земетресенията може да се използват като прикритие за тайни ядрени опити, предупреждава обзорна статия на водещи сеизмолози, цитирана от Newsweek.
Констатациите са част от обзорна статия на Джошуа Кармайкъл и колегите му от Националната лаборатория в Лос Аламос, публикувана в последното издание на Бюлетина на Американското сеизмологично дружество (Bulletin of the Seismological Society of America).
Според анализа, усъвършенстваната технология за откриване на сигнали, която може да засече 1,7-тонна подземна експлозия с 97% успеваемост, постига едва 37% успеваемост, когато сигналите от експлозията са скрити в сеизмичните вълни на земетресение, настъпило в рамките на 100 секунди и на разстояние около 250 километра от мястото на взрива.
Прегледът на Кармайкъл стига до заключението, че припокриващите се форми на вълните на експлозията и земетресението „замъгляват способността дори на найчувствителните цифрови детектори на сигнали, с които разполагаме, да идентифицират тази експлозия".
Тези констатации противоречат на предишен доклад от 2012 г. за „маскирането", според който сигналите от земетресения не могат да прикрият сигналите от експлозии.
Идеята за маскиране на експлозиите от естествените сеизмични сигнали ще бъде източник на безпокойство за учените, натоварени да наблюдават ядрените опити по света.
Съгласно условията на Договора за всеобхватна забрана на ядрените опити (ДВЗЯО) от 1996 г. всички ядрени експлозии са забранени, независимо дали са за военни или за мирни цели.
В прегледа Кармайкъл предупреждава, че неговите открития сочат, че „фоновата сеизмичност в региони, където изобщо има някаква сеизмичност, ще намали осезаемо и значително вероятността да открием сигнали от подземен взрив на полигон".
Кармайкъл отбеляза, че в страни като Северна Корея, където през последните 20 години са проведени шест ядрени опита, увеличаването на броя на регионалните сеизмични инструменти показва, че „в близост до тестовите площадки е имало много повече сеизмичност с нисък магнитуд, отколкото първоначално разбрахме". Неотдавна ядрената програма на Северна Корея беше описана като „напълно извън класациите", а Южна Корея вече се подготвя за потенциална атака.
Други повтарящи се сеизмични събития могат да бъдат скрити в припокриващите се форми на вълните. В тези случаи ефектът на маскиране може да доведе до намаляване на процента на откриване от 92% на 16%. Кармайкъл казва: „Това може да означава, че вероятно подценяваме голяма част от сеизмичността с нисък магнитуд, която се поражда по време на рояк или поредица от вторични трусове. С други думи, може да се окаже, че броят на земетресенията, които се случват в тези рояци или в определени последователности от вторични трусове, е много малък."
Теорията за маскирането на експлозиите се оказва трудна за доказване на практика. Това до голяма степен се дължи на липсата на експлозии, които да бъдат изследвани, както и на ограничените данни, съдържащи както естествени сеизмични сигнали, така и експлозии. Вместо да симулират данни за взривове, за да достигнат до своите изводи, Кармайкъл и колегите му използват данни за взривове и естествена сеизмичност в обекта за национална сигурност в Невада.
След като намаляват амплитудата на данните от експлозията, те смесват тази форма на вълната със сигнали от земетресения, за да се опитат да установят дали двете могат да бъдат разграничени от детекторите. Важно е да се отбележи, че само съвпадащо земетресение не би било достатъчно, за да прикрие взрив дори от този вид.
За ефективното наблюдение на ядрените опити са необходими множество фактори, като например търсене на наличието на определени радионуклиди в атмосферата, пише Вести.бг.