Новини

Перки като Айфеловата кула иска да вдига Росица Кирова (ГЕРБ) край Кюстендил

   

  БНР

От няколко дни най-обсъжданаета тема в социалните групи за Кюстендил е предложението на кмета на града Огнян Атанасов за промяна на Общия устройствен план с цел фирма, свързана с бившия председател на парламента Росица Кирова (ГЕРБ), да построи ветроенергиен парк в планина Осогово.

Възмущението на хората е огромно, още повече че кметът Огнян Атанасов е от Партията на зелените.

Предстои предложението да бъде разгледано на сесия на Общинския съвет в Кюстендил на 30 април (сряда).

За 14 часа в сряда, когато съветниците трябва да се произнесат, са насрочени няколко протеста от еколози, туристически организации и граждански сдружения.

Очакванията са точката да не мине, но това не е толкова сигурно при силно раздробения Общински съвет, състоящ се от 41 съветници от 10 политически групи. Още повече, че част от тях са в "заверата" или "далаверата", както пишат в социалните медии.

Кметът на Кюстендил Огнян Атанасов вече се обяви против изграждането на ветрогенераторите. Той заяви, че планината е на хората и в Осогово трябва да се развива туризъм. "Като кмет съм длъжен да внеса инвестиционното намерение, но съм изразил категоричната си позиция против изграждането на ветрогенераторния парк в становището до РИОСВ", каза Огнян Атанасов пред Mediapool.

Неговата политическа група от 7 съветници в Общинския съвет ще гласува против, обяви Димитър Велинов, който е и председател на Общинския съвет.

Групата на "Възраждане" от трима съветници също се обяви против.

Най-голямата група в Общинския съвет е с 12 съветници, в която влизат обаче 13 партии, начело с ГЕРБ и не е ясно как ще гласуват. Обшинското ръководство на ГЕРБ заяви, че ще защити интересът на гражданите на Кюстендил.

Официален коментар от бившия председател на Народното събрание от ГЕРБ Росица Кирова към момента няма.

Спорната инвестиция на "Венти груп", която разбуни гражданите на Кюстендил и нажежи политическите страти, започва още по времето на първото правителство на Бойко Борисов през 2012 г. Историята беше представена от бившия заместник-министър на екологията Тома Белев, съпредседател на "Зелено движение" на страницата му във "Фейсбук".

През 2012 г. Министерство на земеделието прави търгове за продажба на държавни земеделски земи за собствениците на поименни компенсаторни бонове (ПКБ). Тогава Областните дирекции по земеделие обявиха търгове за 154 000 декара земи.

Асоциацията на парковете установява, че множество от имотите са в защитени територии които не подлежаха на продажба. Нещо повече, за продан са включени земи от важно значение за България като връх Ком, връх Богдан, връх Руен (най-високият в планина Осогово) и множество имоти от защитената екомрежа "Натура 2000".

След натиск от страна на Асоциацията на парковете, тогавашният министър на земеделието Мирослав Найденов се съгласява да не се продават тези земи и пуска заповед до Областните служби по земеделие. Така тези имоти бяха изключени от протоколите, пише Тома Белев.

Той посочва, че част от решенията на Областните служби по земеделие обаче са оспорени пред съда, като тези във Видин, Пловдив и Кюстендил. След дела в областните административни съдилища и във Върховния административен съд за земите от "Натура 2000" бяха продадени.

"Сред тези земи са и 9975 декара високоланински пасища в Осогово. Там кандидати завели дела бяха Огнян Тодоров, Красимир Прангаджийски и Росица Кирова. Те явно са действали в съгласие, защото не се конкурираха за отделните пасища. Връзки между тях се виждат както от общи търговски дружества, така и от това, че всичките 9975 декара попаднаха накрая в една фирма - "Венти груп", собственост на Росица Кирова", посочва Тома Белев.

В протокола от 2014 г. на Областната служба по земеделие, с който след съдебните дела тримата са определени като спечелили са посочени поименни компенсаторни бонове (ПКБ) на обща стойност от 1 006 767 ПКБ, което е около 100 лева за декар по документи.

Официалната борсова търговия с ПКБ през 2012 г. върви по време на търга за около 60 стотинки за ПКБ, като само месеци по-рано стойността им е около 30 стотинки.

Според Тома Белев покупката на пасища за 30-60 лв. на дка е изключително ниска. "Няма такива цени и никога не е имало. По това време Асоциацията на парковете искаше да купи планински терени и пасища. Цената, на която ни се предлагаха, варираше от 500 до 2500 лв. за декар", коментира Тома Белев пред Mediapool.

Той недоумява и как Росица Кирова е купила държавни гори при условие, че продажбата им е била забранена. Още повече, че по време на второто правителство на Бойко Борисов стартира кампания по изкупуването на частни гори с цел тяхното опазване.

На три от общо шестте закупени от Кирова и сие парцели има гора. Имотите се намират в планина Осогово край село Каменичка Скакавица в местността "Над Стоимен", показва справка в инвестиционното предложение.

Четири от шесте имоти са от държавния поземлен фонд и са купени лично от Росица Кирова като физическо лице в периода 2014 - 2015 г. и след това са апортирани в дружествотото "Венти Груп", чийто едноличен собственик на капитала е "Венти Енерджи Груп" на Росица Кирова. Другите два имота са били частна общинска собственост и са продадени на "Венти Груп" от предишния Общински съвет на Кюстендил, уточнява потребител Val Valcarce Val във "Фейсбук".

Част от старите общински съветници са и в настоящия Общински съвет на Кюстендил и затова най-вероятно са наясно какво се готви, но са си мълчали, допълва той.
Инвестиционното намерение на "Венти Груп" предвижда да бъдат монтирани 24 ветрогенератора с обща мощност 200 мегаватчаса (МW).

Височината на кулите ще достига до 245 - 297 метра. Това е почти размерите на Айфеловата кула в Париж, която е висока 330 метра.

Витлата на перките ще са около 80 метра. За всеки ветрогенератор ще трябва да се изгради площадка, фундамент, подземно окабеляване.

Ще е необходимо да се осигури и транспортен достъп на камиони, а най-вероятно и ползването на взривове за новите стоманобетонни фундаменти. Районът, в който ще бъдат изградени, е със скалисто гранитна структура и е с изключителна твърдост.

Ще трябва да се построят и нови пътища по билата на Осогово. "Трудно ще се пренесе витло с дължина от 80 метра при настоящата пътна мрежа, заради кривите на пътищата. Най-вероятно ще се наложи изсичането на доста гори", коментира Тома Белев пред Mediapool.
Да си вкараш закон в НС, за да си сложиш перки

Общият устройствен план на община Кюстендил е приет през 2016 година и не предвижда ВЕИ проекти върху купените от Росица Кирова пасища.

Но това не е пречка за Роси, както галено я наричат във Видин и я помнят с обещанията ѝ за път до родния и край, който още чакат и не е ясно кога ще бъде построен. През 2023 г. Министерски съвет внася в Народното събрание проект за изменение на Закона за възобновяеми енергийни източници. След приемане на първо четене на законопроекта депутати внасят множество предложения за допълване.

Едно от тях предвижда изменение на Закона за устройство на територията, с което се позволява да се изменят общите устройствени планове на общините, ако има заявление за строеж на ВЕИ.

Предложението е на няколко депутати от ГЕРБ, сред които е и Росица Кирова. На второ четене предложението е прието с гласовете на ГЕРБ в края на 2023 г. Самата Кирова не е гласувала собственото си предложение, най-вероятно защото е осъзнавала, че е в конфликт на интереси.

В началото на 2025 г. фирмата ѝ "Венти Груп", собственик на пасищата в Осогово, внася заявление в община Кюстендил за изменение на Общият устройствен план с цел изграждане на ветрогенератори в планината.

Това става без да има задължителната процедура по екологична оценка на изменението на Общия устройствен план (ОУП) с цел да се разрешат перките в Осогово.

"Венти Груп" със съдействието на кмета на Кюстендил Огнян Атанасов се опитва да се възползва от разпоредбата на чл. 91 ал. 2 на Закона за опазване на околната среда (ЗООС). Така вместо да се направи първо екологична оценка на изменението на ОУП и после ОВОС на самия проект инж. Огнян Атанасов е пожелал да се съвместят двете процедури и да се направи само ОВОС.

Това според Тома Белев обаче не е законно. Аргументът му е, че изменението на ОУП може да се възлага единствено от общината, а на подробния устройствен план (ПУП) - от собственика, т.е. имаме два различни вносителя в Регионалната инсптекция по опазване на околната среда (РИОСВ).

Дали ще мине този номер зависи от решението на Общинския съвет на Кюстендил и на РИОСВ София.

Кметът Огнян Атанасов твърди, че е спазил закона. По думите му бил длъжен да внесе предложението на "Венти Груп" за разглеждане в Общинския съвет, но изразил отрицателно становище пред РИОСВ.
Отрицателно въздействие върху околната среда

Проектът ще има силно отрицателно въздействие върху околната среда. Близо 10 000 дка се намират в защитени зони от екомрежата "Натура 2000". В тях живеят защитени видове птици и животни.

Изграждането на перките ще има пагубно влияние върху грабливите птици, особено върху белия и черния лешояд, посочват от Българското дружество за защита на птиците, които се опитват да възстановят този вид.

Ще се разруши и природната екосистема. Жителите на Кюстендил вместо да имат планина, която през последните години масово се изсича, ще имат перки с размерите на Айфелова кула, каза Тома Белев.

Коя е Росица Кирова?

Росица Кирова влезе в публичното пространство като водач на протестите във Видин за път до северозападния град през 2018 г. Първоначално беше от партията на шоумена Слави Трифонов - "Има такъв народ", но след като се повози в джипа на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов бързо беше изключена от редиците на ИТН и мина в тези на ГЕРБ.

Последва шеметна политическа кариера и е депутат от ГЕРБ в седми поред парламент. Изкачи се дори до поста заместник-председател на Народното събрание. През 2024 г. временно изпълняваше длъжността председател на парламента, след като Росен Желязков беше свален от поста.

Сайтът за разследваща журналистика Bird разкри, Росица Кирова е била съдружник на Исмет Османи - известен наркобос от Косово.

Братът на Росица Любенова Кирова - Константин Любенов Върбанов, пък е приближен на сочения за наркобос Христофорос Аманатидис - Таки. Двамата са част от разследване на Сейшелите за изпиране на 50 милиона долара и тероризъм, свързано и с България, писа Bird.

Росица Кирова вече не води протести за липсващия път до Видин, който трябваше да е готов през 2021 г., а очевидно се опитва да бъде част от лобито на депутатите енергетици./Mediapool