Променената международна обстановка изисква България да има стабилно правителство. Това заяви председателят на Народното Наталия Киселова на среща на министрите от БСП с градския актив на партията в София:
"В момента сме свидетели на коренна промяна в международната обстановка - формирани два блока, не желаят да воюват, а желаят да търгуват. Темата, която през цялото време новият президент на САЩ използва - понятието "сделка".
И промяната в международното положение предполагам ще доведе до промени и в рамките на Европа, на Европейския съюз. И България трябва да има стабилно правителство - стабилно правителство, което да отстоява националния интерес", отбеляза Наталия Киселова.
Според нея увеличаването на парламентарните групи в Народното събрание прави работата на левицата още по-трудна. Въпреки това тя отчете, че през изтеклата сесия са приети 15 закона, парламентарният контрол е продължил повече от 99 часа и 19 минути, а регионалният министър Иван Иванов е отговарял на най-много въпроси.
БСП постъпи правилно като реши да влезе в управлението, изтъкна вицепремиерът и лидер на партията Атанас Зафиров:
"Аз убедено твърдях и ще го твърдя, че решението за влизане на нашата партия в управлението на този етап беше абсолютно безалтернативно. Обратното би означало задълбочаване на политическата криза в страната или създаване на едно ново, изцяло дясно управление, което да доведе само до едно - продължаване на политическата маргинализация на Българската социалистическа партия. Защото в противен случай щяхме да имаме още по-дясно управление и още по-десен бюджет", каза Зафиров.
Сред успехите на БСП той изтъкна запазването на Швейцарското правило за актуализиране на пенсиите, отказът от продажба на двата реактора на Украйна и отлагането на либерализацията на пазара на електроенергия за битовите потребители.
За провеждане на смислени политики въпреки постиженията през първите 100 дни управление, призова председателят на БСП-София Иван Таков, защото по думите му – на БСП ѝ липсвала физиономия в това правителство:
"Стабилността не означава просто да има редовно правителство, защото рискът пред това правителство да си отиде безславно след приемането на България в еврозоната не е малък, а това ще бъде пагубно за страната ни", заяви Таков.
По-рано днес председателят на Народното събрание коментира пред журналисти работата на кабинета "Желязков" през първите 100 дни от управлението и работата на парламента, като отбеляза:
"Работата на Народното събрание зависи от работата на всеки един от народните представители и целите, които парламентарните групи си поставят. Мисля, че полека-лека събранието започва да работи, днес откриваме третата сесия".
Тя отговори на критиките на президента Радев, според когото "вместо кабинет Желязков имаме правителство на Пеевски и на Борисов":
"Президентът като държавен глава има право да прави политически изказвания, това е негово право. Нека да критикува. Мисля, че правителството ще покаже, че част от критиките са неоснователни", каза Киселова:
Наталия Киселова посети Института за ядрени изследвания и ядрена енергетика на БАН по повод отбелязване на годишнина от аварията в Чернобил. На 26 април се навършиха 39 години от аварията в атомната електроцентрала:
"Аварията е сериозен повод за размисъл, но и повод да мислим как да предотвратим такива неприятни инциденти и всъщност в основата трябва да бъде науката. И ядрената енергетика да бъде част от развитието на българската енергетика, а ядрената наука - част от развитието на българската наука", подчерта председателят на НС.
Наталия Киселова засади дърво в двора на Института за ядрени изследвания и ядрена енергетика на БАН, като символ на безопасността и зелената ядрена енергия.
"Да мислим за науката като средство за предотвратяване на аварии и да си пожелаем ренесанс на българската ядрена наука", заяви тя.
Директорът на Института за ядрени изследвания и ядрена енергетика на БАН Димитър Тонев смята, че: "Няма нищо по-добро от безопасната ядрена енергия".
А председателят на Българска академия на науките член кореспондент Евелина Славчева наблегна на необходимостта младите хора да учат физика и ядрена физика.