Икономика Новини

Добавихме още 4 милиарда евро към дълга ни

   
Добавихме още 4 милиарда евро към дълга ни

България успешно продаде на чуждите пазари държавни облигации за 4 милиарда евро в два транша , съобщиха от финансовото министерство. Първият транш е от 9-годишни бонове за 2,25 млрд. евро и годишен лихвен купон от 3,5%. Вторият транш е от облигации със срочност 13 г., обем от 1,75 млрд. евро и годишен лихвен купон от 4,125%.
Съвкупната номинална стойност на подадените заявки е достигнала 8,7 млрд. евро, което съответства на презаписване от 2,2 пъти. Силният инвеститорски интерес и доверие е свалил цената на това финансиране при 9-годишните облигации до ниво от 125 базисни точки, а при 13-годишните облигации до ниво от 175 базисни точки спрямо съответните осреднени лихвени суапи.
Постигнатите спредове и лихвени купони представляват най-добрите условия, постигани в рамките на последните 3 транзакции на външните пазари, спрямо сравними по матуритет български еврооблигации. Деветгодишният транш постигна най-ниския спред спрямо осреднените лихвени суапи за Република България от 2020 г. насам, уточняват от финансовото министерство.
О там добавят също, че излизането ни на международните капиталови пазари е бил внимателно подбран, което е донесло успеха при набиране на необходимото финансиране в условията на несигурност и волатилност на пазарната среда. Експертите на министър Петкова смятат, че нарастващото доверие на международната инвеститорска общност към страната ни се основава на стабилната макроикономическа среда и увереността в очакваното присъединяване към еврозоната.
Двойният транш облигации е част от Средносрочната глобална програма за емитиране на дълг на международните капиталови пазари. Дълговата операция е в рамките на определения максимален размер на новия държавен дълг, който може да бъде поет през годината от 18,9 млрд. лв., заложен в закона за бюджета за 2025 година. До момента на емисията привлеченото дългово финансиране за тази година е в размер на 1,8 млрд. лв. и е реализирано чрез пласиране на ДЦК на вътрешния пазар в периода януари – април 2025 година. Реализираната трансакция следва заложената основна цел на дълговото управление през 2025 година. Набраните средства осигуряват необходимия ресурс за рефинансиране на дълга в обращение, финансиране на планирания дефицит по държавния бюджет и обезпечаване на ликвидната позиция на фискалния резерв.