Глобите за водачи, които ползват републиканска пътна мрежа без платена винетна или тол такса, ще бъдат съобразени с тежестта на извършеното нарушение. Въвеждат се и конкретни смекчаващи обстоятелства. Това предвижда Министерството на регионалното развитие и благоустройството с промени в Закона за движението по пътищата. Те са разработени след решение на Съда на Европейския съюз, образувано по преюдициално запитване на Административен съд – Хасково за изчистване на несъответствия между системата от наказания, действаща България, и правото на ЕС по отношение на платената пътна мрежа. С промените наказанията за пътните превозни средства, за които се дължи тол такса, ще бъдат редуцирани и обвързани с размера на максималната дължима тол такса, а за автомобилите с винетна такса, ще бъдат обвързани с размера на годишната винетка, съобщиха от пресцентъра на министерството на регионалното развитие и благоустройството.
Така например за автомобили до 3,5 тона, които ползват пътищата без платена винетка, се предвижда налагане на глоба на водача в двукратен размер на годишната винетна такса или 194 лв. Ще има смекчаващи обстоятелства. Ако нарушителят заплати винетна такса в деня, в който е установено нарушението, санкцията ще бъде в размер на 97 лв., или цената на една годишна винетка, с която се ползва цялата платена републиканска пътна мрежа. В момента глобата за липса на винетка е 300 лв., но водачът има 14 –дневен срок, в който може да плати компенсаторна такса от 70 лв.
Промени ще има и за автомобилите над 3,5 тона, които заплащат тол такса, за да ползват републиканските пътища. При тях се предвижда и въвеждане на диференцирана система от наказания. Ако нарушението е извършено от физическо лице, в качеството на водач на пътното превозно средство, са предвидени три административнонаказателни състава. Първият е за незаплатена пътна такса в рамките на календарния ден. Предвижда се наказание в петкратния размер на максималната такса, но не по-малко от 116 лв. и не повече от 1800 лв. Вторият е за водач, заловен да шофира по пътна отсечка, но заплатил пътна такса за друг участък от платената пътна мрежа, в който случай се предвижда наказание в четирикратния размер на максималната тол такса, но не по-малко от 87 лв. и не повече от 1500 лв. Трета глоба ще се налага при частично заплатена пътна такса в резултат на невярно декларирани данни. Наказанието е трикратния размер на максималната такса, но не по-малко от 80 лв. и не повече от 1300 лв.
По-високи ще са наказанията за нарушения, извършени от физическо или юридическо лице, в качеството му на собственик на пътното превозно средство. Така например при незаплатена пътна такса в рамките на календарния ден, се предвижда глоба в петкратния размер на максималната тол такса, но не по-малко от 116 лв. и не повече от 2500 лв. При заплатена пътна такса за друг участък от платената пътна мрежа, но установено нарушение в друг участък се предвижда наказание от 87 лв. до 2000 лв. При невярно декларирани данни, глобата ще е от 80 лв. до 1500 лв.
Проектът на ЗИ на ЗДвП прецизира и разпоредбата, която предвижда налагане на имуществени санкции на юридически лица и еднолични търговци, като препраща към административнонаказателните състави по чл. 179, ал. 3 - 3б.
Промените са публикувани за едномесечно обществено обсъждане в Портала за обществени консултации и интернет страниците на МРРБ и АПИ.