"Не на перките" - този възглас се чуваше пред сградата на общината в Кюстендил по време на протеста срещу изграждането на ветропарк в планината Осогово и разширяването на фотоволтаичния парк, който превзе Конявската планина и по думите им се простира вече върху 200 дка.
Около 100 - 200 души се събраха на протеста, въпреки че беше подкрепен от много природозащитници, туристически дружества и неправителствени организации. Срещу изграждането на ветропарка се обяви дори Кюстендилската търговско-промишлена палата, която обикновено подкрепя бизнеса.
Кметът на града Огнян Атанасов, заедно със съветници, излезе пред хората и обяви, че на председателски съвет е взето решение за сформиране на работна група с участието на всичките 10 партии в 41-ин местния парламент плюс един независим съветник. Тя ще изготви докладна записка, че Общинският съвет няма да разглежда предложения за частични изменения на Общия устройствен план на Кюстендил, които се отнасят до промяна в предназначението на земеделски земи за изграждането на ВЕИ инсталации. Това решение ще бъде гласувано на следващото заседание на Общинския съвет, обеща кметът пред недоволните кюстендилци.
Председателският съвет е взел и решение докладната записка, свързана с изграждането на ветропарк в Осогово, да бъде разгледана на днешното заседание, въпреки че във вторник следобед е постъпило искане за оттеглянето ѝ от инвеститора - "Венти груп", информира още Атанасов.
Последваха ръкопляскания, а кметът покани гражданите да присъстват на заседанието на Общинския съвет, за да се уверят сами как ще се гласува.
Въпреки че от петък (25 април) върви възмущение срещу изграждането на ветропарка в Осогово в социалните групи, едва между 100 и 200 "будни граждани на Кюстендил" се събраха на протеста пред общината преди началото на сесията.
"Унищожиха овощната градина, икономиката, но остана природата. Сега са готови с цената на всичко да посегнат и на нея. В основата на всичко стои алчността. Алчността на нашия "политически и икономически елит". Става въпрос за ветроенергиен парк, свързан не с кого да е, а пак с политическо лице - бившият зам.-председател на парламента от ГЕРБ Росица Кирова. И както знаете в България всички пътища водят до едно лице - Делян Славчев Пеевски. 200 милиона няма кой да ги извади, освен големите крадци", каза един от ораторите на протеста.
Друг посочи, че произведената от ВЕИ централи електроенергия няма да донесе по-евтин ток.
В същото време се изсичат черешови насаждания за фотоволтаичния парк в Конявската планина. "Овощната градина на България ще я превърнем в стъклената градина", каза друг оратор.
Той посочи, че пчелари от Добрич са му разказали как след като сложили перките, пчелните семейства са намалели.
"Всеки иска да вкара мръсните пари и после само да му капе. Никой не иска да работи", заяви той.
Залата, където се провеждат заседанията на Общинския съвет, се оказа тясна, за да побере всички желаещи да присъстват. Председателят на Общинския съвет Димитър Велинов даде думата на възмутени граждани да се изкажат. Разискванията продължиха около час.
Накрая всичките 36 общински съветници (от общо 41), които бяха на заседанието, гласуваха против искането за изграждането на ветропарк в Осогово. Последваха ръкопляскания.
Хората поискаха да не се гласува и предложението за изграждането на фотоволтаична централа. Съветниците обещаха, че ще гласуват против.
С решението, което предстои да вземат на следващата сесия за нераглеждане на промяната на земеделски земи за ВЕИ проекти, на практика ще наложат мораториум върху зелената енергия в община Кюстендил.
Инвеститор на ветропарка е дружеството "Венти Груп", което е собственост на депутата от ГЕРБ Росица Кирова.
Общинският съвет трябва да вземе решение и относно заявлението на столичната фирма "Евродизайн 1" ЕООД за изграждане на фотоволтаична електроцентрала с мощност до 1300 kW в село Каменичка Скакавица. Кметът Огнян Атанасов каза, че общинските съветници ще гласуват против.
Собственикът на "Венти Груп" Росица Кирова обяви, че през следващия месец ще направи информационна кампания, с която да "развенчае всички легенди и митове относно вятърната енергия по билата на планините и специално касаеща ветропарка край Кюстендил". Това се казва в позиция, изпратена до Mediapool.
Тя посочва, че това е причината да поискам от кмета да оттегли точката от заседанието на Общинския съвет, за да може да бъде разглеждана тогава, когато хората са наясно за какво става дума, а "не са заблуждавани от шарлатани, мошеници, измамници, изнудвачи, каквито са хората", които са се опитали да я изнудят.
Тя декларира, че няма да бъде изсечено нито едно дърво за изграждането на ветропарка и няма да бъдат засегнатите пътищата в Кюстендил. Пътищата в Кюстендил са в ужасно състояние и през последните 20 години не са правени почти никакви ремонти по второкласната и третокласната пътна мрежа.
Росица Кирова обяснява, че ветрогенаторите се предвижда да бъдат докарани по съществуващите трасета за мината в Гърляно, която отдавна е затворена и тези пътища не се ползват от години.
"През следващия един месец ще можем да направим максимално публично достояние цялата информация свързана както с вятърната енергия, така и с инвестиционното намерение за изграждане на ветропарка и ще мога да развенчая голяма част от неверните твърдения, които слушаме напоследък", казва Росица Кирова.
Тя смята за "съвсем нормално", след като не може да управлява дружеството, това да прави нейният син, който е завършил финанси и икономика във Великобритания, а сега и магистратура по икономика в Барселона.
"Нима се очаква да направя управител на моя собствен парк сина на Тома Белев? Мисля, че е логично това да е моя син или моята дъщеря или някой на когото АЗ вярвам. Защото както на Тома Белев, така и на неговите роднини не вярвам. Без да ги познавам и без да искам да ги обиждам", пише Росица Кирова.
Тома Белев е бивш заместник-министър на околната среда в правителството на Кирил Петков, който сега е съпредседател на "Зелено движение". Той представи във "Фейсбук" хронологията около изграждането на ветропарка.
Другият инвеститор във фотоволтаичната централа - "Евродизай 1", което е собственост на Владимир Христов Симеонов отказа коментар, потърсен от Mediapool.