Анализи

Репортери без граници: България падна от 59-то на 70-то място по свобода на медиите

   
Репортери без граници: България падна от 59-то на 70-то място по свобода на медиите

България е паднала от 59-о на 70-о място в индекса на "Репортери без граници" за свободата на медиите, показват данните, публикувани на сайта на организацията.

Общият индекс на страната е спаднал от 65,32 на 60,78.

"Свободата на медиите е крехка и нестабилна в страната, която е една от най-бедните и корумпирани в Европейския съюз", гласи оценката на неправителствената организация, която подчертава, че малкото независими медии в България са подложени на натиск.

 Политическата принадлежност на членовете на Съвета за електронни медии отслабва редакционната независимост на обществените медии, докато независимостта на частните медии е застрашена от интересите на техните собственици в други регулирани сектори" гласи оценката на "Репортери без граници".

"Сплашването на журналисти от страна на политици и използването на определени медии за политически цели са нещо обичайно в България. След напускането на премиера Бойко Борисов последвалият дълъг период на политическа нестабилност доведе до отслабване на политическия натиск, но той все още е налице", гласи оценката за политическия контекст.

В същото време правната рамка включва "минимални норми за защитата на журналистите съгласно Европейската конвенция за правата на човека и практиката на Съда в Страсбург".

"В същото време корупцията, липсата на независимост и слабата ефективност на съдебната система допринасят за това, че държавата често е безсилна пред нарушения на свободата на медиите", подчертават "Репортери без граници".

Освен това разследващите журналисти и независимите медии често стават обект на стратегически съдебни дела, насочени срещу участието на обществеността (известни още като "дела шамари", или английското съкращение SLAPP).

 Разпределянето на национални и европейски обществени фондове от страна на правителството се оценява като недостатъчно прозрачно, което привилегирова медии, чиято редакционна линия е в подкрепа на текущото правителство, подчертават "Репортери без граници".

Разследващите журналисти, които отразяват организираната престъпност и корупцията, често са обект на заплахи. От друга страна медиите, които се специализират в проблемите на малцинствата или са финансирани от фондации, базирани в САЩ и Западна Европа, редовно се сблъскват с враждебна среда и кампании на омраза, предупреждава организацията.

"Постоянните заплахи и физически нападения, включително по време на избори, срещу български журналисти са сериозен проблем. Ефектът от това насилие, което засяга най-вече репортерите извън столицата, се утежнява от безнаказаността на престъпленията, извършени срещу журналисти. Използването на сила от страна на полицията срещу журналисти е системен проблем", гласи оценката на "Репортери без граници".