Икономика

Китай заяви, че обмисля преговори със САЩ за митата

   
Китай заяви, че обмисля преговори със САЩ за митата

Китай заяви, че оценява възможността за търговски преговори със САЩ, първият знак, откакто Доналд Тръмп повиши митата миналия месец, че преговорите между двете страни могат да започнат, пише Bloomberg.

В петъчно изявление Министерството на търговията на Китай заяви, че е отбелязало, че висши американски служители многократно са изразявали готовност да преговарят с Пекин за митата и е призовало служители във Вашингтон да покажат „искреност“ към Китай.

„САЩ наскоро изпратиха съобщения до Китай чрез съответните страни, надявайки се да започнат преговори с Китай“, добави министерството. „Китай в момента оценява това.“
Фючърсите върху индекса S&P 500 изтриха ранните загуби в Азия, а индикаторът за регионалните акции стана положителен след изявлението. Индексът Hang Seng China Enterprises спечели повече от 1%, докато континенталните пазари бяха затворени поради празник. Офшорният юан се покачи с 0,3% до 7,2566 за един долар, докато австралийският долар също продължи да печели, пише Труд.

Изявлението сигнализира, че патовата ситуация между двете най-големи икономики в света може да се промени, след като Тръмп повиши американските мита до най-високото ниво от век, а Пекин отвърна със същото. Тръмп многократно е казвал, че президентът Си Дзинпин трябва да се свърже с него, за да започне преговори за митата. По-рано тази седмица министърът на финансите Скот Бесент заяви, че Пекин трябва да направи първата стъпка за деескалация на спора.

Джон Гонг, бивш консултант на китайското Министерство на търговията, сравни последния жест с „първия дъжд след дълго засушаване“. Това предполага, че „има зелена светлина от самия връх на ръководството в Китай“, според Гонг, който сега е професор в Университета за международен бизнес и икономика в Пекин.

„Те се подготвят за преговорите, кой ще ги води, каква ще бъде стратегията, какъв е моделът за работа с Вашингтон“, каза той пред Bloomberg Television. „Всички тези неща вероятно в момента се обсъждат и то интензивно.“

„Търговската война ескалира в началото на април, когато администрацията на Тръмп обяви реципрочни мита, като САЩ и Китай изравниха многократните си увеличения на митата. Докато изключенията от САЩ и съобщените планове на Китай да повтори някои изключения по-късно през месеца намекват за възможна деескалация, пътят към смислени търговски преговори остава обвит в несигурност", коментират Чанг Шу и Дейвид Ку от Bloomberg Economics.

Икономическите последици от конфронтацията може да дадат нов тласък на усилията за привличане на двете страни на масата за преговори. Икономиката на САЩ се сви в началото на годината, до голяма степен поради монументален скок на вноса, за да се изпреварят митата, които разтърсиха световните финансови пазари и доведоха до рязък спад на потребителското доверие.

В Китай, фабричната активност се сви най-силно от декември 2023 г. насам, показа официалният индекс на мениджърите по покупките в производството тази седмица. Новите поръчки за износ паднаха до най-ниското си ниво от декември 2022 г. и регистрираха най-големия спад от април същата година, когато Шанхай влезе в пандемична блокада.

Но все още има препятствия. Пекин иска САЩ да назначат лице, което да има подкрепата на Тръмп и може да помогне за подготовката на сделка, която американският президент и китайският лидер да могат да подпишат, когато се срещнат.

И докато страни като Индия и Япония търсят свои собствени споразумения със САЩ, Китай рискува да се окаже все по-изолиран като единствената голяма икономика, която не организира кампания за сключване на сделка.

„Високото ниво на реципрочни мита за Китай не е устойчиво, така че пазарът очаква САЩ и Китай да започнат преговори в даден момент“, каза Уой Чен Хо, икономист в United Overseas Bank Ltd. „Началото на преговорите вероятно ще доведе отново до пазарна нестабилност, защото не се очаква нещата да протекат гладко.“

Изненадваща промяна в администрацията на Тръмп в четвъртък може да усложни двустранните отношения, като той разшири портфолиото на държавния секретар Марко Рубио, първият човек на този пост, санкциониран от Пекин. Президентът на САЩ обяви, че Рубио ще служи като временен съветник по националната сигурност, като същевременно запази поста си на държавен секретар. Майкъл Уолц, настоящият съветник по националната сигурност, ще бъде номиниран за следващ посланик на САЩ в Организацията на обединените нации.

Двойната роля, създадена за Рубио, ще засили гласа му по въпроси от ключово значение за Пекин, включително Тайван. Висшият американски дипломат преди това обеща да се справи с „дестабилизиращите действия“ на Пекин в Южнокитайско море.

В интервю за Шон Ханити от Fox News, излъчено в четвъртък вечерта, Рубио заяви, че Китай търси „краткосрочно споразумение“ със САЩ и твърди, че митата оказват огромно влияние върху икономиката му. „Китайците протягат ръка“, каза Рубио. „Те искат да се срещнат, искат да разговарят.“

Представители на Белия дом, Службата на търговския представител на САЩ и Министерството на финансите и търговията не отговориха веднага на исканията за коментар.

Въпреки че изрази новооткрита откритост за преговори, китайското Министерство на търговията формулира изявлението си като съвместимо с предишната позиция на Пекин. Като условие за преговори, то поиска от САЩ да „покажат своята искреност и да бъдат готови да коригират грешните си практики“, като премахнат едностранните мита.

„Ако се борим, ще се борим докрай; ако говорим, вратата е отворена“, казаха от Министерството. „Това, което Китай иска да подчертае, е, че при всеки евентуален диалог или разговори, ако Съединените щати не коригират грешните си едностранни тарифни мерки, това означава, че Съединените щати нямат никаква искреност и ще навредят допълнително на взаимното доверие между двете страни.“