Все по-ясно виждаме, че започваме да живеем в две Българии – една на столицата и няколко областни града и друга. В тази връзка разговорът с втората – софийската е много прекъснат. Това коментира в „панорама” по БНТ политологът от „Тренд” Димитър Ганев по повод бедствието в Монтанско, цитиран от novini.bg.
Ние преживяхме най-голямата политическа криза след Освобождението на страната - поредицата от избори. Това носи някаква умора след себе си. Относно парламентарната конфигурация и партиите, които съставляват коалицията, коя от тях има интерес да се отиде на нови избори? Ако се отиде на нови избори всяка от партиите ще има по-слаб резултат и няма да се окаже в по-добра парламентарна конфигурация. Ситуацията с опозицията не е по-добре – тя е раздробена. ПП-ДБ и „Възраждане” не могат да противодействат по никакъв начин, нито пък са някаква алтернатива, обясни той.
Ситуацията на Балканите е доста тревожна. В България също има социално напрежение, но то е раздробено като опозицията. Те не могат да се канализират така, както стана в Сърбия. Първият фактор е и политическата криза, в крайна сметка трябва да се дадат някакви убедителни икономически показатели, подчерта политологът.
Може да се случи нещо непредвидено, което да събуди напрежението, това не може да се предвиди, изтъкна Ганев.