Следващата седмица светът ще отбележи 80 години от капитулацията на нацистка Германия във Втората световна война.
Казвам "следващата седмица", защото победителите САЩ, Великобритания, Франция - от една страна, и СССР - от друга, празнуват на различни дати. Първите отбелязват Деня на победата на 8 май, вторите - ден по-късно.
Причината е предсказуема - лидерът на комунистическа Русия и другите 14 съветски републики Йосиф Висарионович Сталин.
След самоубийството на фюрера и върховен главнокомандващ на армията на Вермахта Адолф Хитлер на 30 април според завещанието му за райхпрезидент е назначен адмирал Карл Дьониц, който първоначално отказва да капитулира. На 1 май той заявява, че е глава на държавата след смъртта на фюрера и може да взема всички решения като държавен глава. Дори обещава да сформира правителство и да продължи войната. Но съвсем скоро Дьониц изпраща делегация в Реймс в лагера на съюзниците.
Генерал Суслопаров, който е представител на СССР там, праща телеграма в Москва, обяснява, че Германия е готова да капитулира, и пита какво да прави. Бърз отговор така и не получава, затова подписва на своя глава. От американците парафира Дуайт Айзенхауер, а от британците - Бърнард Монтгомъри.
"Когато научил новината, Сталин веднага отсича, че тази капитулация не може да бъде призната. Истинската трябвало да е в Берлин. И успява да убеди съюзниците да го направят, като натиснат германците да се съгласят на преподписване.
Победените изпращат в Берлин генерал-фелдмаршал Вилхелм фон Кайтел. От страна на западните съюзници представители са британският заместник-главнокомандващ на експедиционния корпус Артър Тедър, американският генерал Карл Спаатс и френският му колега Жан дьо Латър дьо Тасини", разказва руският историк Юрий Емелянов.
По онова време по западноевропейско време е около 23 часа, но в СССР е минало полунощ. На другия ден всички съветски вестници излизат със снимки на тримата лидери на победилата коалиция, като преди това никога не са били публикувани отделни фотоси на Чърчил и Труман.
Западна Европа отбелязва 8 май като Ден на победата във Втората световна война, а 9 май като Ден на обединена Европа. Вчера US президентът Доналд Тръмп обяви, че ще преименува за САЩ 8 май и 11 ноември в Ден на победата - съответно във Втората и Първата световни войни.
Русия като наследник на СССР празнува само на 9 май, когато обикновено се провежда парад на победата. Преди 3 години президентът Владимир Путин смяташе да го направи в Киев, но и до момента няма как да стане, така че и тази година ще е на Червения площад в Москва.
Преди събитието събираше голям брой държавни глави, включително и от страни, които са членки на НАТО. След нахлуването в Украйна обаче броят им рязко се редуцира. За тази година се очакват само най-близките до руския президент. Знаково все пак е присъствието на китайския президент Си Цзинпин, както и на държавните глави на Венесуела и Сърбия Николас Мадуро и Александър Вучич. Че ще дойдат, са потвърдили президентът на Бразилия Луиз Инасиу Лула да Силва и премиерът на Словакия Нарендра Моди и Роберт Фицо.
Освен това като представители на бившите съветски републики на парада ще са президентът на Беларус Александър Лукашенко и лидерите на държавите от Централна Азия - Илхам Алиев (Азербайджан), Касим-Жокар Токаев (Казахстан), Сади Жупаров (Киргизия), Шавкат Мирзиеев (Узбекистан) и Емомали Рахмон (Таджикистан).
Опитът на украинския президент Володимир Зеленски да покани западните лидери на паралелна среща в Киев обаче по-скоро върви към провал.
Президентите на Франция и Полша - Еманюел Макрон и Доналд Туск, ще подписват в Нанси по същото време договор за сътрудничество. Британският премиер Киър Стармър е на среща за международната безопасност в Осло, а германският канцлер Фридрих Мерц, който официално встъпва в длъжност на 6 май, не иска да ходи никъде, преди да говори с партньорите в правителството.
