Публикувахме концепция за алтернативната програма "Добродетели и етика". Тази концепция има за цел да онагледи нашата визия като цяло за учебния предмет, който предлагаме да се включи в задължителния учебен план. Представяме само тази програма, защото за другите две програми - "Религия и православно християнство" и "Религия и ислям", ще стъпим на съществуващите програми. Този документ е само основа за обсъждане, тепърва ще се изработва програмата, ще се доработва визията. Но искаме да публикуваме този документи и да стъпим на нещо като текст, по който да се проведат дебатите. Това заяви министърът на образованието и науката Красимир Вълчев на брифинг.
Религия няма да се учи задължително. Има термин задължително избираем час - той е задължителен, но в рамките на този час има възможност за избор. Изборът ще бъд между програми. Целта на този час е да засилим възпитателната функция в българските училища и най-вече възпитанието в добро и добродетели, добави образователният министър.
В програмата "Добродетели и етика" сме стъпили на опита на други страни, на български училища, които имат в подобна програма. Стъпили сме на това, за което смятаме, че децата трябва да придобият като нагласи за света, каза още той.
Вълчев отбеляза, че учебният предмет няма да се води от свещеници, а от учители, придобили квалификации в университетите.
"Учебният предмет няма да доведе до допълнителна натовареност. Допълнителният час ще бъде въведен поетапно. Той ще бъде част от общия брой часове на учениците", допълни министър Вълчев.
"Обучението няма да възпитава култура на разделение. Напротив, то ще направи децата по-търпеливи и толерантни едно към друго. Децата, които и сега са включени във факултативен учебен час "Религия" са по-добри, имат по-малко зависимости, по-малко пороци, дори им се повишават образователните резултати", добави министърът.