Новини

Медицинските сестри излизат на национален протест

   

  google

Медицинските сестри излизат на национален протест навръх професионалния си празник. Демонстрацията е организирана от Синдиката на българските медицински специалисти. Работещи в сферата от цялата страна ще се съберат в 12.00 ч. пред сградата на Здравното министерство. Сред исканията им са достойни възнаграждения в размер на 150% от средната работна заплата и по-добри условия на труд. Настояват и за 7-часов работен ден в интензивните звена, както и за национална политика за задържане на кадри. 

В ефира на "Твоят ден" председателят на Синдиката на българските медицински специалисти Мая Илиева заяви, че трябва да има драстично увеличение на възнагражденията на медицинските сестри. "Вече започват да се закриват отделения и болници заради недостига на медицински специалисти. Младежите няма да загубят 4 години от живота си в обучение за специалноста, след която ще упражняват след това безперспективна професия, с близка до минималната работна заплата. Искаме 150% от средната работа заплата в публичния сектор, която е изчислена на 3077 лева. Не виждаме разбиране от страна на властимащите - най-вероятно работодателите са направили картел, така че да не бъдат увеличавани заплатите на медицинските специалисти. Но големият брой болници не могат да бъдат обслужвани от недостатъчно медицински специалисти, затова ще ни се налага да работим на 2-3 места", коментира Илиева. 

Навръх националния празник на мединските сестри екип на NOVA посети един от ситуационните центрове, в които се обучават студентите по тази специалност, която се оказва толкова дефицитна в България. Статистиката покзва, че от последния път, в който е отчетена липса на подобни кадри - има спад с още 30%. Освен това средната възраст за медицинските сестри в България е 49 години. В Старозагорско преди дни е била наградена медицинска сестра, която е на 82-годишна възраст и все още активно работи. 

"Интерес към специалността винаги е имало. Тя едва ли ще се загуби, защото много хора стартират обучението си в тази специалност. През всичките години назад във времето, независимо от тенденцията да има или да няма желаещи да практикуват тази професия, ние винаги сме успявали, а и останалите медицински университети да запълнят съответно бройките на обучаващите се", заяви професор Юлиян Ананиев, декан на Медицинския факултет, Тракийски университет - Стара Загора.

По думите му той не може да даде точни данни за това колко от всички завършващи тази специалност остават да работят в България. Но със сигурност се наблюдава тенденция към намаляване на хората, които избират да практикуват извън границите на страната. "Тоест голяма част от хората, завършващи специалността "Медицинска сестра" -  остават  у нас. Друг въпрос е колко от тях продължават да практикуват самата професия", подчерта професор Ананиев. 

Юсейн Мехмедали, който завършва след няколко месеца, заяви, че част от колегите му работят на няколко места, тъй като заплащането на медицинската сестра не е особено високо. Той е избрал да се развива в спешната медицина. 

Неговата колежка - Стефани Бончева, която е в първи кус, беше категорична, че след завършването си, ще остане да работи в България.