Новини

Министър Вълчев: Датите и часът на матурите в София не се променят

   


Не можем да гарантираме на 100 процента безпроблемното провеждане на матурите в София, тъй като се очаква стачката на транспорта да продължи и другата седмица, но сме сформирали щаб и трябва да сме готови за негативния вариант. Това каза в "Денят започва с Георги Любенов" образователният министър Красимир Вълчев.

"Имаме 11 000 зрелостници в София. Онзи ден директорите попитаха родителите каква част от учениците не могат да се придвижат, в момента около 300 са казали, че не могат. Много ме радва високото ниво на взаимопомощ - включиха се родители, транспортни фирми, таксиметрови фирми. Благодаря им, важно е за нас, но е важно и за децата".

Датите на матурите не могат да се променят, тъй като са свързани с кандидатстване и не са само в София. Не се обсъжда по-късен час на започване на изпита - остава от 8:00 ч. Най-важното е учениците да са навреме.

Кметът на София и министърът на вътрешните работи също са готови да съдействат. Организирани са автобуси и от съседни на София области. Обсъжда се да няма синя и зелена зона и да може да се паркира в дворовете на училищата.

"Ще съберем телефони, адреси, маршрути на всички ученици, които трябва да се придвижат. Всяко дете живее на различно място и е разпределено на случаен принцип в друго училище, а не в своето собствено", обясни министърът.

Единични са случаите с квестори, които не могат да стигнат до училищата, като директорите са им осигурили транспорт още преди МОН да сформира щаб.

Относително малко са учениците, които не са стигнали в клас миналия четвъртък и петък - отново наблюдавахме огромна взаимопомощ между хората, каза още Красимир Вълчев. По думите му обаче кметовете злоупотребяват с правото си да обявяват неучебни дни.

"Два са случаите със София, единият беше за Деня на София през септември, а другият - миналата сряда. Кметът много късно обяви тези неучебни дни. Наскоро обаче имахме обявен неучебен ден заради извънредното обстоятелство "учениците да си починат от училище". При други случаи празникът на общината е в един ден и по този повод се обявяват четири неучебни".

Така губим между 20 и 30 учебни дни годишно - имаме и най-много празници, както и 15 дни по решение родителите. Имаме и голям брой ученици, които не ходят редовно на училище, каза образователният министър.