Руската делегация на преговорите в Истанбул, състояли се миналата седмица, е отправила нереалистични искания към Украйна, разкри Михайло Подоляк, съветник на украинския президент Володимир Зеленски.
В интервю за rp.pl заяви, че преговорите в Истанбул са били имитация на такива от страна на Русия, и всъщност Владимир Путин е нямал намерение да спре бойните действия. Дори напротив – руската армия продължи да атакува в много посоки на фронта.
Подоляк заяви, че руската делегация се е държала арогантно, отправяйки и невъзможни искания. Едно от тях е било Украйна да се откаже от отбранителната си промишленост. На практика това ще направи Украйна беззащитна при нова руска инвазия.
Друго искане от страна на Русия е Украйна да се откаже от четири свои области, частично окупирани от Русия – дори от тези територии, които в момента са под контрола на ЗСУ. Трето искане е било Украйна да се откаже от членуване във всякакви военни съюзи.
„Не сме доволни от разговорите в Истанбул. Самият Путин предложи срещата и предположи, че темата на разговорите ще бъде прекратяване на огъня. Както се оказа, той излъга. Русия изпрати делегация на по-ниско ниво, която няма никакви правомощия. Путин демонстративно искаше да унижи Украйна. Русия не предложи никаква формула за прекратяване на огъня в Истанбул и не възнамерява да го направи“, каза Подоляк.
Съветникът на Зеленски заяви, че целият свят е видял в Истанбул, че Украйна е тази, която иска слагане край на войната, а Русия прави точно обратното и не е готова на диалог. „За да принуди Путин да прекрати войната, Западът ще трябва да въведе много по-строги санкции. Всякакви отстъпки към Русия само ще разпалят апетита на Путин“, каза Подоляк.
„Днес цялата руска икономика се движи единствено от войната. Всичко се върти около оръжейния сектор, останалите сектори са почти мъртви. Войната днес е единственото предложение на Путин към руснаците – няма алтернатива. Спирането на войната би могло да обърне ситуацията в Русия с главата надолу. Путин залага на дълга война“, заяви още Подоляк.
Попитан дали резултатът от преговорите щеше да е различен, ако Тръмп внезапно бе отлетял за Истанбул, Подоляк отговори: „Разбира се. Ако Тръмп беше в Истанбул, Путин нямаше да има друг избор, освен да отлети за Турция. Възможно е в подобна ситуация и турският лидер да участва в преговорите. В такава група Путин също би трябвало да се ангажира с нещо. Ако се беше съгласил на прекратяване на огъня, щеше да е длъжен да го спазва. Нарушаването на подобни споразумения би му струвало скъпо. Путин е бил наясно с това и затова остана в Москва“.