Икономика

Висока смъртност сред пчелите: На места загубите за пчеларите са до 80-90%

   

  google

Висока смъртност сред пчелите в Ямболско. На места загубите за пчеларите са до 80-90%, някои дори се отказват. Какви са причините за кризата и ще успеят ли да възстановят пчелните семейства?

Косьо Косев се занимава с пчеларство от близо 40 години и има около 200 кошера. Казва, че от 7-8 години насам ситуацията се е усложнила, информира bTV. 

„Постепенно изгубихме това, с което много се гордеехме – четирите годишни времена и стана така, че нямаме зима. Лятото стана дълго, горещо, сухо и ветровито. Това се отразява директно и пагубно на пчелите. Когато няма отделяне на прашец в природата, майката спира да снася яйчица, няма приток на млади пчелички и когато дойде есента вече зазимяваме пчеличките на стари пчели, а не на млади. Старите живеят до Коледа и си умират просто защото са стари, докато младите могат да живеят 6 месеца – т.е. от септември-октомври до март-април“, казва пчеларят.

Тази година той няма загуби на кошери, но за това полага много усилия и упоритост.

„Семействата бяха много слаби, затова събирам до 4 семейства в едно, вдигам бройката на пчелите в един кошер, обединявам ги и по този начин те презимуват нормално“, казва Косьо Косев.

Зимата за пчелите на Здравко Аврамов обаче се оказва доста тежка и той търпи големи загуби.

„От 140 бях останал с 26, но не падаме духом и с помощта на приятели започнах да си ги възстановявам и в момента пак съм със същата бройка, но се искаше голям дух. Масово е това, някъде са занулени на 100 процента“, разказва той.

Български мед ще има на пазара, но по-малко, казва Косьо Косев. В момента според пчелари изкупната цена на българския мед в Европа е изключително ниска - 4 лева на килограм.

По думите им много техни колеги се отказват, защото не виждат смисъл. Здравко обаче е решен, че няма да се откаже.

„Хората трябва да търсят алтернатива с фермерски базари и изложения ,за да се достига до нормални цени. На 4 лв. изкупна цена няма как човек да оцелее. Колкото и да сме мотивирани упорити на тези цени много трудно ще се получават нещата“, казва пчеларят.