Новини Свят

Китай откри неизвестен досега микроб на космическата си станция

   
Китай откри неизвестен досега микроб на космическата си станция

Китайски учени са открили непознат досега вид микроорганизъм на космическата станция „Тянгун" и е възможно той да е развил характеристики, които му помагат да оцелее в Космоса.

Астронавтите на борда на китайската космическа станция „Тянгун" използват стерилни кърпички, за да вземат проби от вътрешността на кораба, се казва в статия, публикувана в International Journal of Systematic and Evolutionary Microbiology. Анализът на тампоните, взети през май 2023 г., показва наличие на щам на Niallia – организъм, който се среща на много места на Земята – с ДНК, различна от тази на който и да е земен щам. 

Това е и полезна ДНК: В статията се посочва, че той има „структурни и функционални различия в протеините, които могат да подобрят образуването на биофилм, реакцията на оксидативен стрес и възстановяването на радиационни повреди, като по този начин подпомагат оцеляването му в космическа среда".

Предлага се името „Niallia tiangongensis", за да се разпознае мястото на произход на буболечката.

Китай изстреля основния модул на своята космическа станция през април 2021 г., а първият ѝ екипаж пристигна през юни същата година. Niallia tiangongensis е открита по-малко от две години по-късно.

От май 2023 г. досега на борда на „Тянгун" са прекарали време 15 китайски астронавти. Китайските власти не са съобщили, че някой от тях е по-зле, а държавните медии с удоволствие разгласяват за откриването на буболечката. Това предполага, че Niallia tiangongensis няма да се превърне в сюжетна линия на „мутирала космическа буболечка" от филм от категория Б.

Тя обаче може да помогне на всички нас да планираме бъдещите си излитания, тъй като статията започва със съобщението: „Разбирането на характеристиките на микробите по време на дългосрочни космически мисии е от съществено значение за опазване на здравето на астронавтите и поддържане на функционалността на космическите кораби". 

Учените смятат също така, че откритието може да подпомогне стратегиите за контрол на микробите при бъдещи космически полети и евентуално дори да намери приложение в селското стопанство, промишлеността и медицината, пише БГНЕС.