Анализи

Диана Дамянова: Корупцията е голям проблем, но проблем е и липсата на качество на българските политици

   


Корупционните практики започнаха още при възникването на т.нар. демократичен процес, посочи пред "Лице в лице" по bTV пиар експертът Диана Дамянова.

След като влязохме в Европейския съюз, имаше отслабване на този процес заради европейския контрол, но после намериха цаката и на този контрол. В цял свят има подобни корупционни практики, но става въпрос за лимитирани проценти, добави тя.

Когато виждат, че подобни безобразия отминават, без да има последици за никого, това отчуждава хората. Това не е отделна случка, това е поредица от събития, които следват сходен шаблон – излиза нещо, шуми се по медиите и затихва. Няма адекватен отговор от институциите, подчерта Андрей Янкулов от Антикорупционния фонд.

Корупцията е голям проблем, но проблем е и липсата на качество на българските политици. В България да си политик не е достойна професия. Като че ли с тази професия в България се захващат хора, които нищо друго не могат да правят. Българските политици живеят в свой свят. Това няма как да не отчуждава хората, отбеляза Дамянова.

Трябва да има прочистване на т.нар. гнили ябълки, за да може държавните институции да функционират по различен начин. Няма как да правим нещо по един и същи начин и да очакваме различен резултат, коментира Янкулов. Той съобщи, че Антикорупционния фонд разследва корупционна схема за милиони при възлагането на поръчки в пътното строителство.

Разследването на АКФ, наречено "АПИ и 7-те процента", се базира на документи и свидетелския разказ на Антон Тасков, собственик на "Битулайт" ООД, една от водещите фирми за поставяне на пътна маркировка в България.

Става въпроса за една обичайна корупционна практика при пътното строителство, при която се прави един консорциум, има куха фирма, която да получи парите от обществената поръчка на Агенцията за пътна инфраструктура. Става въпрос за сериозни суми. По-интересният въпрос е какъв е пътят на парите оттам-нататък, заяви Янкулов.