Студенти и медицински служители излизат на протест в няколко града на страната. Те настояват за достойно възнаграждение и по-добри условия на труд.
Днес от 18:00 часа в шест града на България – София, Бургас, Варна, Плевен, Пловдив и Стара Загора, които са и медицински центрове – медиците ще излязат на протест. Те заявяват категорично, че искат достойни условия на труд и достойно възнаграждение за медицинските служители.
"Днес, под общия наслов "Бъдеще за България", се събираме студенти, лекари, медицински сестри, лаборанти, рехабилитатори и други медицински специалисти, за да поискаме достойно възнаграждение и адекватни условия на труд", обясни пред БНТ Калина Божилова, стажант-лекар, 6-и курс.
Протестиращите се надяват този път исканията им да бъдат чути.
"Надяваме се вече да бъдат чути, тъй като и медицинските специалисти изказаха готовност за по-ефективни действия. Основното искане на протеста е основната брутна заплата на младите лекари и лекарите-специализанти да бъде обвързана с минималната работна заплата и да бъде в размер на 3,5 пъти на минималната работна заплата. Това ще гарантира, че когато се променя минималната работна заплата, ще се променя и основната заплата на младите лекари", обясни още Калина Божилова.
Мотивация няма за младите медици да останат и да практикуват у нас.
"Няма мотивация. Няма никакви стимули – има само компромиси, за да останем в България. И най-вече компромисът е с нашите семейства, защото не искаме да започнем живота си наново в чужбина", заяви Василена Димитрова, студент по медицина. Самата тя признава, че също е обмисляла да практикува в чужбина.
Д-р Белослава Томова, лекар-специализант, обясни, че заплатата за един млад лекар у нас започва от 1000 лева.
"Това е крайно ниска стартова заплата за труда, за усилията, които сме вложили в тези шест и половина години учене, и за отговорността, с която започваме. Голяма част от младите лекари започват работа много бързо, сами носят огромна отговорност и вземат тежки решения", обясни д-р Томова.
"Условията на труд трябва да са окуражаващи и мотивиращи, а не обратното. Много от специалистите са принудени да работят на повече от едно място, с много извънредни часове, за да могат да си докарат нормални доходи. Същото важи и за медицинските сестри", добави д-р Дарислав Николов, също специализант.