Очаквам законите да се спазват от всички. Това коментира президентът Румен Радев.
„Няма да коментирам какво е длъжен да направи Конституционният съд, но това, което очаквам, е законите да се спазват. Всеки, включително председателят на Народното събрание, трябва да се простира в рамката, определена му от закона“, заяви държавният глава.
По думите му, ако някой дължи отговори на българския народ за еврото, това са онези, които са подали искане за извънреден конвергентен доклад.
„За които готовността ни за еврозоната се изчерпва с реклама и техническа подготовка на пощи и банки да обменят валута. Които забравиха за хората с тежки социални проблеми, които са уязвими към всеки ценови скок. Такива са голяма част от българските граждани“, подчерта Радев.
Той обясни, че управляващите говорят за мерки в бъдеще, след приемането на еврото, а не преди това:
„Управляващите говорят за мерки в бъдещето. Те ще ни защитават от евентуални ценови скокове след приемането на еврото. Всички говорят за след еврото. Опитът от други държави сочи, че още след обявяването на конвергентния доклад започва устойчив ръст на цените, особено на услугите в националната валута. До времето на приемането на еврото се натрупва сериозно поскъпване, особено в последните месеци“, предупреди Радев.
Той изрази надежда това да не се случи и у нас.
„Предвид безхаберието на институциите, рискът е реален. Хората трябва да следят за необосновано покачване на цените. Стандартът на хората от социално уязвимите групи може да се влоши рязко за няколко месеца, но на икономиката ще ѝ трябват години, за да възстанови този стандарт. Рискът от социално разслоение е налице. Изискват се мерки сега, а не някога след приемането на еврото“, заяви президентът.
Радев припомни, че България е най-бедната страна в ЕС. Според статистика от НСИ, над 1 милион и 300 хиляди българи са под прага на бедност.
„Всеки един ценови шок може да обрече хиляди сънародници на маргинализация.“
Според него, с искането за конвергентен доклад е трябвало да бъде изготвена оценка на риска и на готовността за противодействие на спекулации, както и с финансови буфери.
„Не видях силен социален пакет и финансови буфери“, каза той.
Президентът подчерта отново, че идеята му за референдум не е против въвеждането на еврото, а е за това дали то да бъде въведено от 2026 година.