Анализи

Крадците не почиват - как да защитим дома си и за какво да внимаваме

   
Крадците не почиват - как да защитим дома си и за какво да внимаваме

Контролът на достъп до жилищните сгради е важен за превенцията на домовите кражби. Това каза инспектор Росен Белишки от Главна дирекция „Национална полиция“ по време на пресконференция в Националния пресклуб на БТА в София, на която бе представена кампанията за превенция на домовите кражби. Кампанията ще се проведе от 1 юни до 30 септември 2025 г.  Партньори са Националния съюз на ключарите в България (НСКБ), Главна дирекция „Национална полиция” (ГДНП), Столична дирекция на вътрешните работи (СДВР), дирекция „Сигурност“, Столична община (СО) и Международната полицейска асоциация (ИПА), секция София.

На екраните в метростанциите в София ще се излъчва видеоклип с цел превенция на домовите кражби.

На територията на цялата страна за 2024 г. са регистрирани 3217 домови кражби, каза инспектор Белишки. За сравнение - през цялата 2023 г. са били 3638, реално 421 случая по-малко на извършени домови кражби, допълни той. Преди пет години кражбите са били 5420, почти 2000 повече от 2024 г. Десет години назад са били 11 500. А 15 години назад са били 14 000, посочи той.

Където има добър контрол, там вероятността за извършване на домова кражба е сравнително ниска, подчерта инспектор Белишки. Къщите са доста по-трудни за опазване, но съветваме да не се оставят отворени врати и прозорци. Метални, огнеупорни сейфове да се използват за ценни вещи, посочи инспектор Белишки. Той призова гражданите да са по-внимателни през летните месеци, когато прозорци и балконски врати се оставят отворени и също могат да се случат кражби.

Гражданите трябва да са много бдителни, което да помогне в опазването на домовете. В големите квартали извършителите на домови кражби успяват да се придвижват незабелязано, тъй като хората там не се познават, посочи инспектор Елена Кръстева от СДВР. Когато човек е вкъщи и чуе тропане, чукане или силни звуци от съседния апартамент или на етажната площадка, когато узнае, че съседите ги няма, е необходимо да се сезира веднага полицията, за да може да се направят действия по тяхното залавяне, задържане, каза тя. Дори човек да не се обади от страх или каквото и да било, е необходимо да се наблюдават действията на нарушителите, посочи тя. Дори свидетелите да не сигнализират на момента, важно е впоследствие да дадат информация за марка или модел на автомобил, с който нарушителите се оттеглят. И това е полезно за нашата работа, поясни инспектор Кръстева.

За да опазим дома си, „нашата крепост",  домовете трябва да са снабдени с достатъчно добри ключалки, брави и особено вратите да са от масивно дърво или метал, които да могат да предпазят или да спрат извършителите на този тип кражби, обясни тя. Преди пътуване е необходимо да се каже на съседите да проверяват дома, да наблюдават, някой близък от време на време да включва лампа. Защото извършителите на домови кражби влизат между 10:00 и 12:00 ч. или през нощта, когато всички спят и никой не ги усеща или чува, обясни тя.

В Столична дирекция се забелязва тенденция на спад в домовите кражби, като се запазва процента разкриваемост, което означава, че имаме повече заловени извършители на такива престъпления, посочи инспектор Кръстева.

Извършителите на домови кражби не подбират по квартали, а по това какво има вътре в жилищата, от това дали би проникнал забелязано или незабелязано, каза инспектор Кръстева. Няма квартал, за който да кажем, че е най-опасно да се живее и най-опасно да бъдеш обран, допълни. Във всички квартали работят един и същи контингент, като подбират жилищата по това, което може да вземе от тях с предварителна информация или просто с наблюдение. Избират по това дали има финансови средства в жилището или бързо ликвидни стоки, обясни инспектор Кръстева. Извършителите на домови кражби обикновено не работят нищо друго, а се занимават само с това, като предварително проучват обектите, които набелязват и след това ги извършват, каза още Кръстева.

Превантивна мярка срещу домовите кражби е високото ниво на сигурност на ключалките на вратите, отбеляза председателят на НСКБ Андрей Сапунджиев.


Анкета

Кой е най-големият виновник за жертвите по пътищата?


Резултати
Видео
Защо резките спирания на магистралата са лоша идея
 18.09.2022 22:09      
Видео
Хазарта: Сбъднах си мечтата да съм на заплата
 16.09.2022 09:14