Две седмици преди на напусне „Продължаваме промяната“, кметът на столичния район „Люлин“ Георги Тодоров е подписал договор за възлагане на саниране на блок в квартала на фирмата „Нивел Строй“. Тя е свързвана от медийни източници и хора от строителния сектор с Таки. Това показват документи, публикувани в публичния Регистър на обществените поръчки,съобщи „Медуапул“.
Георги Тодоров обяви в понеделник, че напуска „Продължаваме промяната“ заради корупционен натиск от партията на Кирил Петков и Асен Василев. Той съобщи още, че също в понеделник е дал показания „пред разследващите органи на Република България за корупционни практики и манипулиране на обществени поръчки“.
От местните избори през октомври 2023 г. столичният район е провел само два обществени търга за саниране с общо три обособени позиции, става ясно от данните в регистъра.
Първият е бил за саниране на бл. 17 в „Люлин 1“ (през ноември 2024 г.), а вторият – за саниране на бл. 408, вх. А, в „Люлин 4“, както и на целия блок 134 в „Люлин 10“. Втората поръчка, която е към Националния план за възстановяване и устойчивост, е обявена през март тази година.
Търгът за бл. 134, в който са се включили 5 фирми, е спечелен от фирма „Нивел Строй“, свързвана с Таки, макар официално да се води на Велко Руйков. Кампанията набра скорост в обществените поръчки у нас в последните години, а преди три седмици стана ясно, че тя е сред участниците в консорциум, който се състезава за строителството на лот 2 от най-скъпия магистрален участък от Велико Търново до Бяла (60 км) с прогнозна стойност от близо 3 милиарда лева без ДДС (50 млн. лв./км).
Договорът за санирането на бл. 134 в „Люлин“ е подписан от районния кмет Георги Тодоров на 9 юни 2025 г. – точно две седмици, преди той да обяви, че се оттегля от „Продължаваме промяната“ заради оказан върху него корупционен натиск. Стойността на договора е 1.378 млн. лв. без ДДС, става ясно от публикуваните документи.
Фирмата, спечелила търга за вход А от бл. 408, се казва „Прима строй 21“, като нейната оферта е за 1.02 млн. лв. без ДДС. Старата поръчка от ноември 2024 г. пък е спечелена от „Ноел Инженеринг“ ЕООД, като договорът е бил на стойност 1.5 млн. лв.