България допринася значително за сигурността на Шенгенското пространство. Охраната на външната европейска граница и предотвратяването на незаконната миграция остават основни приоритети за страната ни. Това заяви министър-председателят Росен Желязков на срещата си с европейския комисар по вътрешни работи и миграция Магнус Брунер в София, съобщиха от правителствената пресслужба. В хода на разговора им в Министерския съвет Желязков благодари за устойчивата подкрепа на Комисията за присъединяването на България към Шенген през целия процес. Премиерът Росен Желязков изтъкна предоставената от ЕК подкрепа за страната ни в размер на над 300 милиона евро през последните три години – за интегрирано наблюдение на границата, превозни средства с висока проходимост и дронове.
Желязков и Брунер се съгласиха, че това е важна инвестиция не само за България, но и за сигурността на Европейски съюз като цяло.
Министър-председателят добави, че на национално ниво също се предоставят значителни технически, финансови и човешки ресурси за защита на външните граници, включително чрез повишаване капацитета на Гранична полиция.
С еврокомисаря се срещна и лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов.
Шенген е едно от най-големите постижения на ЕС. За да го опазим, трябва да го обновяваме – чрез модерни технологии, сигурни външни граници и солидарност между държавите. България има ключова роля в това. Пазим границата не само за себе си, а за цяла Европа. С еврокомисарят по вътрешните работи и миграцията Магнус Брунер обсъдихме ролята на България в Шенген, охраната на външните граници и прилагането на Пакта за миграцията и убежището, написа Борисов във Фейсбук.