Два нови секторни анализи за нарушаване на антимонополното законодателство започва Комисията за защита на конкуренцията. Те ще обхванат телекомите и финансите, обяви председателят на регулатора Росен Карадимов преди първото заседание на новосъздадения Обществен съвет към регулатора, в който влизат синдикати и работодателски организации.
След като КЗК преди месец започна секторни анализи в сферата на храните и фармацията и лекарствата , сега на ред са два нови сектора.
Росен Карадимов - председател на КЗК: "Планират се, разбира се и ако Обществения съвет подкрепи това, още 2 секторни анализа до края на годината, които са във финансовия сектор и в сектора на телекомуникациите."
При тези анализи КЗК вече ще прилага нов подход.
Росен Карадимов - председател на КЗК: "На базата на информацията, която комисията събира, ако се установят факти, обстоятелства, които предполагат злоупотреба с господстващо или монополно положение и забранени споразумения, Комисията да образува самостоятелни производства, като се самосезира."
Карадимов посочи, че ще бъдат предложени и мерки за защита на търговската тайна:
"За да бъде бизнесът сигурен, че тази информация, която ще бъде събрана в рамките на тези производства е информация, която ще бъде защитена и ще гарантира конкурентната среда, ние ще предложим един проект днес на Обществения съвет за особени мерки, които ще бъдат мерки от гледна точка защитата на тази информация."
Работодателите призоваха прекалената регулация след влизане на еврото да не доведе до прекомерно засилване на административната тежест за светлия бизнес, а синдикатите заявиха, че вече следят основната потребителска кошница и някои важни стоки и при отклонение на цените ще сезират КЗК.
Любослав Костов - главен икономист на КНСБ: "Ще наблюдаваме малката кошница като ценово изменение, включително стоки от първа необходимост, като минерална вода, кафето дори, няколко закуски. Ще ги обявяваме на ежемесечна база и ще се стараем в момента, в който локализираме проблем да го поставям на въпрос в този Обществен съвет."
Станислав Попдончев - зам.-председател на БСК: "Мерките, които се взимат да не водят да прекомерна административна тежест и да не бъдат насочени към това коректните търговци да губят много време или пък включително и финансов ресурс за това да се справят с изискванията на КЗК, ЗКП и НАП."
снимки: БТА
Целта на новосформирания Обществен съвет към КЗК ще бъде да следи цените и конкуренцията преди и след въвеждане на еврото.