Новини

Европейският парламент каза ДА за еврото в България

   
Европейският парламент каза ДА за еврото в България

Заветен ден от съвремието ни – България чу последното „да“ по пътя към еврозоната. Европейските депутати гласуваха за приемането на еврото в страната ни.

От 679 евродепутати в пленарната зала на Европейския парламент 531 гласуваха "за", 69 - "против", а 79 се въздържаха.

Второто решаващо "да" ще дойде веднага след това от евроминистрите на финансите, които заседават в сградата на Европейския съвет в Брюксел. 

Това са решенията на членовете на Съвета по икономически и финансови въпроси на Европейския съюз. 

Пътят на България

Малко по-малко от 30 години бяха необходими на България да се присъедини изцяло към най-проспериращия и желан блок в света. Всичко започна с реформите през 1997 г., когато приехме да следваме целенасочена политика за нашето приемане в ЕС.

През 2005 г. подписахме договора за присъединяване, в който ясно е записано, че пълноправното ни членство ще настъпи след въвеждането на единната европейска валута.

На 1 януари 2007 г. бяхме приети в Евросъюза. Въпреки това страната ни имаше мониторинг в областта на правосъдието заради проблемите с върховенството на закона. Повече от десетилетие бе необходимо, за да убедим нашите европейски съюзници, че изпълняваме необходимите критерии.

Влизането ни в ЕС беше катализатор за икономическото ни развитие. БВП надхвърли 100 млрд. евро и ние значително изпреварваме по този показател нашите съседи от Западните Балкани, на които тепърва им предстои да изминат този труден път, по който ние поехме през 1997 г.

Хронология на присъединяването към еврозоната

Австрия, Белгия, Германия, Ирландия, Испания, Италия, Люксембург, Нидерландия, Португалия, Финландия и Франция се присъединяват през 1999 г.

Гърция се присъединява през 2001 г., Словения – през 2007 г., Кипър и Малта – през 2008 г., Словакия – през 2009 г., Естония – през 2011 г., Латвия – през 2014 г., Литва – през 2015 г., Хърватия – 2023 г. 

Еврозона – история на един икономически успех

Историята на еврозоната разбива митовете за негативното въздействие от приемането на единната валута. През 1992 г. с Договора от Маастрихт е създаден ЕС и е проправен пътят за създаването на общ икономически и паричен съюз, състоящ се от централна банкова система, обща валута и общ икономически регион - еврозоната.

Еврозоната е географски и икономически регион, който се състои от всички държави от Европейския съюз, които са приели еврото като своя национална валута.

Към 2025 г. еврозоната се състои от 20 държави от ЕС: Австрия, Белгия, Германия, Гърция, Естония, Ирландия, Испания, Италия, Кипър, Латвия, Литва, Люксембург, Малта, Нидерландия, Португалия, Словакия, Словения, Финландия, Франция и Хърватия. Приблизително 340 милиона души живеят в еврозоната.

Държавите, които решат да участват в еврозоната, трябва да отговарят на изискванията за ценова стабилност, стабилни публични финанси, устойчивост на конвергенцията и стабилност на обменния курс.

Еврозоната е един от най-големите икономически региони в света, а валутата ѝ - еврото - се смята за една от най-ликвидните в сравнение с останалите. Еврото продължава да се развива с течение на времето и заема все по-значимо място в резервите на много централни банки.