Съветът на ЕС по икономически и финансови въпроси (ЕКОФИН) разреши днес на България и още 14 държави членки да се отклонят от строгите бюджетни правила на блока, за да поемат допълнителен дълг за разходи за отбрана, предава ДПА.
Мярката ще улесни прехода на тези страни към по-високи разходи за отбрана на национално равнище, като същевременно се гарантира устойчивостта на дълга, става ясно на прессъобщение на Съвета на ЕС, публикувано на страницата на институцията.
Страните от ЕС са задължени да поддържат дефицита си под 3 на сто от брутния вътрешен продукт (БВП), а съотношението на дълга - под 60 на сто от БВП.
Войната на Русия срещу Украйна и заплахата за европейската сигурност накараха държавите от ЕС да подобрят отбранителните си способности.
Засиленият натиск за превъоръжаване обаче затрудни много от 27-те страни членки на ЕС да инвестират в отбрана, като същевременно спазват ограниченията за разходите, определени от блока.
Освен България останалите държави, които получиха право на отклонение от правилата, са Белгия, Хърватия, Чехия, Дания, Естония, Финландия, Гърция, Унгария, Латвия, Литва, Полша, Португалия, Словакия и Словения.
Германия също е подала заявление за освобождаване от правилата, но все още трябва да представи на Европейската комисия дългосрочен бюджетен план, преди да бъде оценено нейното заявление.
Съгласно новото изключение държавите членки могат да изразходват допълнително 1,5 на сто от своя БВП за отбрана, без да бъдат санкционирани.
Именно засилването на общите разходи и готовност за отбрана бе една от петте препоръки, които Европейската комисия отправи към страната ни в пролетния пакет документи, публикувани в рамките на Европейския семестър, припомня БТА. Въз основа на настоящите прогнози за разходите за отбрана прогнозираното отклонение през 2025 г. е допустимо съгласно условията на националната предпазна клауза, която България поиска да активира на 2 май 2025 година.