Евродепутатът от БСП Цветелина Петкова пред NOVINI.BG за тежките битки - пътя на България към еврозоната и докладът на ЕП за напредъка на Република Северна Македония.
Припомняме ви, че вчера Европейският парламент реши да се направят поправки за заличаване на всички референции за „македонски език и идентичност“ от доклада за напредъка на Република Северна Македония за присъединяване към ЕС.
Пенкова определи наистина като доста тежка битка това за доклада за Република Северна Македония. "За пореден път нашите европейски партньори показаха, че мнението и желанието на българската страна се взимат под внимание, когато изложим адекватните аргументи, поясни все пак тя. "За това отчитаме като успех на всички български евродепутати в Европейския парламент факта, че референциите към идентичност и език бяха премахнати от доклада за напредък на Република Северна Македония към европейската интеграция. Между другото присъствието на такъв тип референции е прецедент, защото ролята на тези политически доклади е наистина обективен анализ, какви реформи са направени, какви стъпки се предприемат, за да може съответната държава да продължи своя интеграционен път към Европейския съюз", каза Пенкова.
Тя поясни, че по-големият проблем, който лично за нея остава неизяснен, е Томас Вайт - човек с изключително добър опит и добро познаване на чувствителните теми в региона на Балканите. "Той е наистина колега с доста сериозен опит и не мисля, че има обективно и адекватно извинение за целият хаос, който се създаде. В крайна сметка, колегите в рамките на Европейския парламент проявиха разбирания и също се съгласиха с тезата, че мястото за такъв тип оценки и анализи не е на политическата сцена, а трябва да се остави на научените и на хората, които се занимават с тези исторически анализи", каза Пенкова.
"А относно влизането ни в еврозоната - Тук бяхме в еуфория и радост, но напрежението в България продължава и много от хората не искат и не вярват, че с влизането ни е реално нещо ще се промени.
Еврото е най-силната и най-ликвидната валута в момента.
Особено на фона на намаляващото доверие в щатския долър, което се дължи до голяма степен на непредвидимата и динамична политика (3:18) от страна на новата американска администрация", каза Цветелина Пенкова.
Евродепутатката обясни: "Еврото обаче няма да ни направи автоматично по-богати".