Икономика

На фона на протест: Бонев за предложенията за общински жилища в София

   
На фона на протест: Бонев за предложенията за общински жилища в София

Никой няма да бъде извеждан от общинското жилище, след като изтече петгодишния срочен договор. Никога това не е било намерение. Това заяви пред журналисти общинският съветник Борис Бонев от политическа партия „Спаси София". Той е един от вносителите на доклада за нова наредба за общинските жилища в София. Наредбата е предвидена в дневния ред на заседанието на Столичния общински съвет (СОС) днес.

Ако при изтичане на петгодишния договор, лицето, което е настанено в общинско жилище, продължава да отговаря на условията, договорът се удължава автоматично. Никой няма да бъде гонен, коментира Бонев.

Като проблем с общинските жилища той изтъкна, че те не се поддържат и не са застраховани. Според него друг проблем е, че има случаи, когато в общинско жилище е настанен човек, който не е социално слаб. Ако имаш пари да си купиш жилище, не си беден и нуждаещ се, коментира Бонев. С тази нова наредба се въвежда и по-ясен контрол при използването на общински жилища, добави също той. „За да не изпадаме в ситуации, в които водещи на новинарски емисии със заплата над 10 000 лв., са настанени в общински жилища, заместник-директори на банки са настанени в общински жилища, хора на изключително високи мениджърски позиции са настанени в общински жилища“, каза той.

Общинският съветник от „Спаси София“ заяви, че наредбата е била обсъждана и изготвяна през годините. Според него обаче няма желание промяната да бъде приета. Забраната за продажба на общински жилища е една от причините, смята Бонев. За последните 30 години общинският фонд е намалял с близо 100 000 апартамента. Само да приемем, че 10% от тези жилища са неправомерно продадени на „наши хора“, на партийни функционери, връзкари или на такива, които лъжат в своите декларации, говорим за поне 700 милиона лева, с които е ощетена Столичната община, посочи още Бонев. Продажбата на общински жилища е едно от предложенията в наредбата, каза също той.

Общинският съветник Росица Николова („Спаси София“) също каза, че наредбата не е прибързана. По думите ѝ наредбата ще подобри публичността, като се залага публичен регистър на сайта на Столичната община, а софтуер ще намали субективния характер при решенията.

Протестът
Наематели се събраха пред Столичната община на протест срещу нова наредба за общинските жилища, която предстои Столичният общински съвет да обсъди на днешното си редовно заседание. Според нея наемателите ще могат да се възползват от общинското жилище за срок от пет години. 

Протестиращите носят плакати с надписи „Създавате корупция, вместо да я премахнете“, „Отмяна на срочните договори“, „Не ни превръщайте в бездомници!“, „Един дом едно право“. 

Живея в общинско жилище. Нашата сграда е от два входа, които са със статут на общежитие. Ние сме третирани като собственици. Грижим се за жилищата, ремонтираме ги за наша сметка, теглим кредити, разказа за БТА Виктория Николова. Новата наредба ще засегне 7000 семейства на територията на Столичната община. Плащаме си всички сметки, но нямаме правата да закупим жилището, когато направим тези пет години, предвидени в новата наредба, посочи тя.