Нов кодекс за поведение, представен днес от Европейската комисия, има за цел да помогне на доставчиците на големи модели с изкуствен интелект (ИИ) да изпълняват ключови изисквания на законодателството на ЕС - например относно прозрачността или авторското право. Няколко седмици преди да влязат в сила допълнителни правила на Закона за ИИ, ЕК представи в Брюксел насоки, изготвени от независими експерти, предава ДПА и БТА.
Кодексът, който все още трябва да бъде одобрен от ЕК и държавите членки, е насочен към доставчиците на т.нар. системи за изкуствен интелект с общо предназначение. Тези универсални модели, като "ЧатДжиПиТи" (ChatGPT) на американската технологична корпорация "ОупънЕйАй" (OpenAI) или "Джемини" (Gemini) на "Гугъл" (Google), могат да пишат текстове, да анализират реч или да програмират.
Кодексът съдържа глави за прозрачност, авторски права, сигурност и рискове за системата. Документът има за цел да улесни доставчиците да записват ясно техническата информация, което да я направи по-достъпна за надзорните органи и за разработчиците на изкуствен интелект надолу по веригата.
НОВИ ПРАВИЛА НА ЗАКОНА НА ЕС ЗА ИЗКУСТВЕНИЯ ИНТЕЛЕКТ ЩЕ ВЛЯЗАТ СКОРО В СИЛА
Преди една година ЕС прие цялостен Закон за изкуствения интелект. Някои от разпоредбите на закона вече се прилагат, а други ще влязат в сила в началото на август тази година, първоначално за новите модели на изкуствен интелект. За вече предлаганите на пазара системи, като "ЧатДжиПиТи", те ще се прилагат едва от следващата година.
Въпреки това доброволният кодекс има за цел да предостави на доставчиците рамка сега, за да им позволи да изпълняват по-добре задълженията, с които ще се сблъскат в бъдеще. Според ЕК тези, които доброволно подпишат кодекса, могат да документират "добрите си намерения" и да се възползват от по-малка административна тежест и по-голяма правна сигурност.
ФОКУС ВЪРХУ АВТОРСКИТЕ ПРАВА И СИГУРНОСТТА
Доставчиците получават и практически насоки за това как да прилагат изискванията на законодателството на ЕС за авторското право. Това включва например отчитане на уебсайтове, които са изключили съдържанието си от автоматизирано четене, и създаване на точки за контакт с носителите на права.
За особено мощни модели на изкуствен интелект с потенциални рискове - например във връзка с разработването на нови технологии за химически или биологични оръжия или когато съществува възможност за загуба на контрол върху технологията - ще се прилагат разширени изисквания. Наред с други мерки, доставчиците следва да изготвят доклади за риска и да привличат външни одитори, ако е необходимо.
Макар че кодексът не е предвиден като задължителен, ЕК го разглежда като важен инструмент, който да улесни прехода на дружествата към новите европейски разпоредби. Доставчиците, които не се присъединят към кодекса, ще трябва да разработят свои собствени процедури за доказване на съответствието си със законодателството, което вероятно ще изисква повече усилия.