Икономика

Българите масово купуват имоти в Гърция

   
Българите масово купуват имоти в Гърция

23 години вече Гърция е част от валутния съюз. Мина през големи финансови сътресения, но това не пречи на гърците да живеят с по-добър стандарт от българите. Българските инвестиции в южната ни съседка стават все по-сериозни - масово се купуват имоти, къщи и апартаменти, не само в морските курорти, но и в големите градове на Гърция. И въпреки че струват стотици хиляди евро, сделките не са никак малко.

Доста заети с български клиенти се оказват гръцките брокери, които разказват, че наистина интересът от страна на родни инвеститори към имоти в южната ни съседка е огромен, информира Нова тв. Разбира се, цената не е за всеки, както казват гръцките брокери, но те са единодушни, че българите са тези, които вадят сериозните пари, нека видим репортажа.

Танос Киакис работи от десетилетие в сделките с имоти. Базиран е в Солун, но организира покупки и продажби в цяла Гърция.

“Сега сме в големия пик, като в България. Цените сега, особено например в центъра на Солун, са доста, доста високи. Да кажем - апартамент от 100 квадрата, в топ центъра на Солун, може да го продадем за 5-6 хиляди евро на квадратен метър, и то без ремонт, ако е след ремонт – отиваме нагоре. Терен за строеж около Солун, през 2020-та струваше 300 евро на квадратен метър, сега продават за 600 евро. Само за пет години цената е двойна. Мисля че в следващите 4-5 години цените ще се задържат, и после отново ще дойде спад, просто пазарът така функционира”, обясни Киакис.

В последните 5-6 години масовият клиент за Киакис е българинът: “Моите клиенти, 85% от тях са българи. Те харесват да инвестират тук, харесва им Гърция, близо сме, само на 3 часа от София, купуват в Халкидики, в Солун, в Офринио, купуват, ако мога така да се изразя, като луди”.

Според гръцкия брокер и след влизането на България в еврозоната сделките с нашенци ще продължат. “Защото забелязах нещо – българите не спират да купуват тук, те сякаш спират инвестициите си в България, защото цените при вас са наистина високи, аз често ходя в София, по 3-4 пъти в седмицата, най-простите неща, да кажем обяд в някой ресторант, е по-скъп в София отколкото в Солун. И не го казвам само аз, казват го и моите клиенти".

Киакис следи с интерес процеса по присъединяване на България към еврозоната, сравнявайки го със ситуацията в Гърция през 2002 година.

“Първата сутрин след нощта, в която правителството на Костас Симитис ни вкара в еврозоната, всичко поскъпна три пъти. Хлябът например от 100 драхми, скочи на 340 драхми, или 1 евро. Всичко стана скъпо и много хора, които разчитаха само на едната заплата, изпаднаха в много трудна ситуация. Всичко тръгна нагоре, с изключение на заплатата. Според мен това се дължеше на грешки на политиците. Цялата система си мисля, че е една игра на политиците. При вас добрата новина е, че левът е фиксиран към еврото, но все пак си мисля, че ще бъдете засегнати, защото заплатите няма да се променят, но стоките, услугите, комисионните всичко ще стане в евро, и затова си мисля, че поне в началото ще имате проблеми”, разказа Киакис.