Икономика

Смяната на лева с евро не може да бъде гаранция за пълноценната ни интеграция в сърцето на Европа

   
Смяната на лева с евро не може да бъде гаранция за пълноценната ни интеграция в сърцето на Европа

Според президента Румен Радев смяната на лева с евро не може да бъде гаранция за пълноценната интеграция на България в сърцето на Европа. Такава гаранция могат да осигурят върховенството на правото, свободата на медиите, свободната пазарна икономика и защитата на собствеността. 

Радев коментира темата на пресконференция с хърватския си колега Зоран Миланович по време на визитата си в Загреб. 

България наблюдава процесите при подготовката и въвеждането на еврото в Хърватия, която се присъедини към еврозоната през 2023 г. 

"София ползва опита на Загреб, за да избегне, доколкото е възможно, негативните тенденции при замяната на лева с евро от началото на следващата година", посочи президентът Румен Радев:

"Това, което трябва да излъчим като опит от Хърватска, е намирането на баланс между информационна кампания, контрол върху необоснованото поскъпване и реализиране изобщо на всички контролни функции на държавата и стимули за развитие на икономиката". 

Според Радев информационната кампания и дебатът за въвеждане на еврото у нас трябвало да се случат, преди правителството да поиска извънредните доклади за готовността ни. Валутата не може да бъде гаранция за пълноценната интеграция на България в сърцето на Европа, каза Радев:

"За мен такава гаранция е много по-силна и тя е - нашите усилия да се развиваме като нормална, модерна, демократична, европейска държава с върховенство на правото, свобода на медиите, свободна пазарна икономика и защита на собствеността. Това ще ни води към "сърцето" на Европа, а не еднократни усилия и смяна на валутата".  Президентът на Хърватия Зоран Миланович каза, че не може да дава съвети на България по темата за въвеждане на еврото. Коментира, че страната ни е изпълнила критериите за бюджетен дефицит, за разлика от други държави и даде пример:

"Има държави вече 20 години успешно манипулират в свои интерес. Това са Чехия и Унгария. И Полша - тях дори не ги знаем кога ще станат част от Еврозоната. Познавайки техните традиции няма да бъде толкова скоро. Те искат да задържат лоста на властта".

"Рано е за равносметка в Хърватия за ефектите след въвеждане на еврото. Това, което виждаме, е че цените се развилняха. Някои несъответствия в ръста са трудни за обяснение. Например, цените на недвижимите имоти. Но, като се вземе едно решение, трябва да продължиш. Няма място за разкаяние. Моят съвет към българите за еврото е: "Следвайте своята традиция и своите инстинкти!", посочи още хърватският президент.