Анализи

Вендинг машините за лекарства не са за търговия, а за бърза реакция

   
Вендинг машините за лекарства не са за търговия, а за бърза реакция

От октомври тази година в България влизат в сила нови ограничения за лекарствата, продавани без рецепта във вендинг машини. Според новата наредба броят на позволените медикаменти ще намалее от 36 на 25.

"Има ограничение да се продава най-ниската дозировка, като реално ограничението е до един блистер. Това е направено с цел човек неволно да не си причини нещо, което не иска. Също така на вендинг машините трябва да има специален надпис, че лекарствата трябва да се приемат след консултация с лекар или фармацевт", обясни председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов в студиото на "България сутрин".

В автоматите няма да се предлагат комбинирани лекарствени продукти, а само са монопродукти. По думите на госта автоматите не са рентабилни и при по-големи изисквания няма да има кой да ги предлага.

"Автоматите са компромис, това е максималният списък, използват се за през нощта, през уикенда. В тях има всичко необходимо пациентът да тушира някакъв проблем максимално безопасно, не е идеята да се прави търговия", уточни Димитър Маринов.

В ефира на Bulgaria ON AIR той припомни, че вендинг машините за лекарства трябва да бъдат разположени на територията на дрогерия или аптека: "Те отговарят на всички изисквания за съхранение на лекарствата - отговорността какво ще се сложи вътре е на ръководителя на аптеката".

Такива няма в по-отдалечените райони, но там няма и други важни неща, коментира председателят на Българския фармацевтичен съюз.

"Водеща страна сме в света по магистър фармацевти, особено в големите болници, големите градове. Имаме 5 факултета, напът е вече шести факултет, ние сме единственото медицинско съсловие, което ставаме повече и има все по-млади кадри", изтъкна Димитър Маринов.

Във връзка с приемането на еврото той заяви, че проблемът при фармацевтите е свързан с фирмите с касови апарати.